Reklama

Ofensywa w walce ze smogiem

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Ofensywa w walce ze smogiem - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Aglomeracja wałbrzyska właśnie przystępuje do realizacji największego projektu dotyczącego walki z niską emisją. Także w powiecie kłodzkim lada dzień ruszy duży program walki ze smogiem.

Zadanie pn. Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej” realizowane będzie w 15 gminach. Rekomendowana kwota dofinansowania wynosi ok. 16,8 mln zł, natomiast całkowita wartość zadania to ponad 24,2 mln zł. Gminy biorące udział w walce ze smogiem to: Boguszów-Gorce, Dobromierz, Głuszyca, Jaworzyna Śląska, Marcinowice, Mieroszów, Nowa Ruda, Nowa Ruda (gmina), Strzegom, Świebodzice, Świdnica, Walim, Wałbrzych i Żarów. Zmodernizowanych zostanie nie mniej niż 637 wysokoemisyjnych źródeł ciepła. W ramach przedsięwzięcia możliwe będzie podłączenie do sieci ciepłowniczej, montaż instalacji wykorzystującej odnawialne źródła ciepła, kotłów spalających biomasę lub ewentualnie paliwa gazowe oraz ogrzewania elektrycznego (pod warunkiem montażu OZE) w budynkach jednorodzinnych oraz w lokalach mieszkalnych własnościowych w budynkach wielorodzinnych. Mieszkańcy mogą otrzymać grant w wysokości 70 proc. kosztów kwalifikowanych na zmianę źródeł ogrzewania, w maksymalnej wysokości 25 tys. zł dla budynku jednorodzinnego i 10 tys. zł dla mieszkania w budynku wielorodzinnym. Do walki ze smogiem przygotowują się także w powiecie kłodzkim. Program Ziemia Kłodzka - czyste powietrze został wybrany do dofinansowania. Bierze w nim udział 6 gmin z powiatu kłodzkiego (Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko - gmina, Lądek-Zdrój, Międzylesie, Radków, Stronie Śląskie) i jedna z powiatu ząbkowickiego (Stoszowice). Aktualnie lider projektu, gmina Kłodzko, jest na etapie podpisywania umowy z Dolnośląską Instytucją Pośredniczącą. Nabór ruszy w maju tego roku. Planowana wysokość dofinansowania przy likwidacji kopciuchów to do 70 procent kosztów kwalifikowalnych, jednak nie więcej niż 20 tys. zł w przypadku domu jednorodzinnego oraz 10 tys. zł w przypadku mieszkania. W programie zabrakło Kłodzka, gdzie problem ze smogiem wciąż jest duży. Wielu mieszkańców tego miasta chciałoby wymienić stary piec na nowy i ekologiczny, ale ratusz nie prowadzi żadnego programu, dzięki któremu kłodzczanie mogliby dostać dofinansowanie. To jednak nie do końca prawda, bo Kłodzko też szykuje się do realizacji pierwszego programu antysmogowego. - W ramach tego programu wymienionych zostanie ok. 50 pieców - zapewnia Daniel Jakubowski, rzecznik prasowy burmistrza Piszki.- Wciąż szukamy też innych źródeł finansowania - zapewnia. Pobliska Polnica-Zdrój wymianę pieców wspiera od kilku już lat. - Dzięki temu w uzdrowisku wymieniono już ponad 200 pieców - podlicza Mateusz Jellin, burmistrz uzdrowiska. W Nowej Rudzie wymieniono już ponad 300 pieców.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy