Reklama

Odwołali dyrektora Budowlanki, bo mają już na to stanowisko "swojego" człowieka?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Odwołali dyrektora Budowlanki, bo mają już na to stanowisko "swojego" człowieka? - Zdjęcie główne

Rafał Olecha przez 8 lat kierował ZST w Kłodzku

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Coraz więcej kontrowersji wokół odwołania dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku.

Murem za Rafałem Olechą stanęli nauczyciele i pracownicy szkoły oraz rada rodziców. Negatywną opinię co do jego odwołania wydał dolnośląski kurator, a Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli przy Wojewodzie Dolnośląskim uchyliła wcześniejszą decyzję o jego zawieszeniu

Nic dziwnego, że w kuluarach zaczęto niemal od razu spekulować o nowym dyrektorze.

- Mówi się, że zostanie nim pani S.G., że wszystko jest już ustalone, choć konkurs się jeszcze nie odbył – powiedział nam jeden z nauczycieli z Zespołu Szkół Technicznych (dawna Budowlana). - A dyrektora Olechę – moim zdaniem - odwołano na zasadzie dajcie mi człowieka to jakiś paragraf na niego się znajdzie. Przecież nawet nie zaczekali na wyjaśnienia, tylko od razu go odwołali i ogłosili konkurs. Komuś chyba bardzo się spieszy, żeby zostać dyrektorem – dodaje kłodzki nauczyciel. 

Nie było przesłanek

W styczniu w sprawie zawieszenia i odwołania dyrektora Olechy wypowiedziały się dwa organy wojewódzkie: Dolnośląski Kurator oraz Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli przy Wojewodzie Dolnośląskim. I jeden i drugi organa stwierdził, że nie było ani podstaw prawnych, ani przesłanek do odwołania w ekspresowym tempie dyrektora Olechy. Kurator negatywnie zaopiniowała zamiar odwołania Olechy, a Komisja Dyscyplinarna uchyliła wcześniejszą decyzję władz powiatu w sprawie jego zawieszenia.

Trzy zarzuty

Dlaczego władze powiatu odwołały dyrektora ZST? W uzasadnieniu uchwały zarządu w tej sprawie można przeczytać że "rażąco naruszał on prawa nauczycieli w związku z realizacją przez nich dyżurów nocnych w internacie, gdyż nie zapewniał im każdorazowo obowiązkowego dnia wolnego po pracy w porze nocnej". Drugi zarzut dotyczy przydzielania sobie oraz wybranym nauczycielom godzin zastępstw doraźnych i pobierania za to dodatkowego wynagrodzenia; trzeci antydatowania jednego z dokumentów. 

Nie dali wytłumaczyć

Odwołany dyrektor Olecha twierdzi, że po kontroli Zarząd Powiatu Kłodzkiego nie przeanalizował jego wyjaśnień dotyczących sytuacji kadrowej w szkole. Poza tym Olecha argumentuje, że władze powiatu cały czas miały pełny wgląd w arkusze organizacyjne szkoły. Nie było możliwości ukrycia jakiegokolwiek godziny nadliczbowej, bo wszystko jest ewidencjonowane w starostwie, a szkoła nie ma własnej, odrębnej księgowości (przejęło ją Centrum Usług Wspólnych), więc wszystkie listy płac idą przez księgowość w urzędzie powiatowym.

 

Tak się odwołuje w ekspresowym tempie
> 23-30 listopada 2021 – pracownicy starostwa przeprowadzają kontrolę doraźna w ZST
> 30 listopada 2021 – Zarząd powiatu zawiadamia Państwową Inspekcję Pracy o naruszeniu praw nauczycieli ZST
> 16 grudnia 2021 – Zarząd powiatu zawiesza dyrektora Olechę
> 16 grudnia 2021 – Zarząd powiatu zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa
> 10 stycznia 2022 – Kuratorium Oświaty we Wrocławiu wydaje negatywną opinię co do zamiaru odwołania dyrektora Olechy  
> 19 stycznia 2022 – Zarząd Powiatu Kłodzkiego odwołuje dyrektora Olechę
> 20 stycznia 2022 – Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli uchyla decyzję władz powiatowy o zawieszeniu dyrektora Olechy
> 21 stycznia 2022 – Zarząd Powiatu Kłodzkiego rozpisuje konkurs na dyrektora ZST

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy