Reklama

Nowa Ruda. Szykują się do Gór Literatury

Opublikowano:
Autor:

Nowa Ruda. Szykują się do Gór Literatury - Zdjęcie główne

Prawie wszystkie wydarzenia planowane są w plenerze

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak będzie wyglądał tegoroczny Festiwal Góry Literatury, czy goście chętnie przyjmują na niego zaproszenia i co czeka na jego uczestników? Na te pytani odpowiada Beata Kłossowska-Tyszka, dyrektor festiwalu Olgi Tokarczuk

Jak wyglądają przygotowania do tegorocznego Festiwalu Góry Literatury?

Przygotowujemy się korzystając z ubiegłorocznych doświadczeń organizacji Festiwalu z obostrzeniami sanitarnymi w tle. Pracujemy nad bardzo szerokim programem, który będzie jeszcze bardziej rozbudowany niż do tej pory, ponieważ w tym roku rozszerzamy nasze lokalizacje. Wydarzenia w ramach festiwalu będą odbywały się również w Sokołowsku i w Świdnicy. To są nasi nowi partnerzy. Planujemy szereg spotkań literackich, debat, pokazów filmowych, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz koncerty.

 

Kiedy odbędzie się Festiwal?  

Od 16 do 24 lipca. Od piątku do soboty, czyli zajmiemy dwa weekendy. To nasz ukłon w stronę turystów, żeby każdy z nich mógł skorzystać z wolnego czasu. Planujemy dziewięć bardzo intensywnych dni, zapełnionych wydarzeniami praktycznie od rana do wieczora. Jesteśmy jeszcze w pandemii.

 

Czy wydarzenia będą organizowane tylko w plenerze, czy również w przestrzeni zamkniętej?

Głównie wszystkie nasze wydarzenia planujemy lokować w plenerze. Natomiast są również zaplanowane pokazy studyjne, które jeżeli będzie taka możliwość będą odbywały się w pomieszczeniach zamkniętych. Tu bierzemy pod uwagę salę MOK-u, która mieści 380 osób. I nawet przy założeniu, że tylko 1/3 osób będzie mogła jednocześnie uczestniczyć w wydarzeniach to jest to 100 osób. Z innych wewnętrznych lokalizacji bierzemy jeszcze pod uwagę większą salę biblioteki.

 

Czym zaskoczycie w tym roku?

Na pewno będą to dwie nowe wspomniane lokalizacje. Nie mogę jeszcze zdradzić wszystkiego, ale będzie to rok wyjątkowy. Szykujemy wiele niespodzianek. Zarówno związanych z zaproszonymi gośćmi, jak i też z atrakcjami dla turystów, którzy do nas przyjadą. I z jednej strony będą uczestnikami Festiwalu, a z drugiej będą odkrywać uroki naszych miejscowości.

 

A goście chętnie przyjmują zaproszenia? Przyjadą?

Jak do tej pory wszystkie wstępne zaproszenia zostały przyjęte. Ze względu na ubiegły rok wiele osób obserwowało jak sobie radzimy z organizacją i to też pozwoliło im w tym roku podjąć decyzję o tym, że przyjadą. Wiele osób mówi też, że będzie już zaszczepionych, więc nie ma też takiego ogromnego strachu jaki był w roku ubiegłym.

 

W ubiegłym roku, kiedy wybuchła pandemia i wszyscy wszystko odwoływali Wy Festiwal Góry Literatury i tak zorganizowaliście. Dlaczego?

Był to pierwszy festiwal w Polsce, który odbył się jeszcze w warunkach pandemicznych i obostrzeniach. Nie było żadnej imprezy, która odbywała się po zakończeniu ubiegłorocznego twardego lockdownu. Byliśmy swoistymi prekursorami działań eventowych w Polsce. Zastosowaliśmy wszystkie środki ostrożności i skupiliśmy się na tym, by było bezpiecznie – maseczki, ograniczona liczba wejściówek, badania, ile może być maksymalnie osób na danej powierzchni itd. Po Festiwalu Góry Literatury odbyło się kilka dużych festiwali, które są razem z nami w Koalicji Letnich Festiwali Literackich.

 

Festiwal Góry Literatury nagrodzony został Nagrodą Kulturalną Śląska. Jak ważna jest to dla Was nagroda?

Ta nagroda, która jest przyznawana już od wielu wielu lat w celu wyróżnienia ludzi szczególnie zasłużonych dla kultury oraz wydarzeń kulturalnych. Jest ona dla nas ogromnym wyróżnieniem. To docenienie z zewnątrz naszych dotychczasowych działań. Ktoś nas dostrzegł. Nie tylko z Polski, ale też i z zagranicy. Jest to nagroda dla Festiwalu, ale nie tylko samego wydarzenia, ale głównie dla , wszystkich, którzy ciężko pracowali przy jego przy jego organizacji. W nasz Festiwal od początku uwierzyły samorządy i wsparły nas finansowo. To nagroda dla miasta i gminy Nowa Ruda, Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda, Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie ale także dla Starostwa Powiatowego w Kłodzku, oraz pozostałych wspierających nas miast jak Wałbrzych, Wrocław, Radków itd. Dla członków Stowarzyszenia Kulturalnego "Góry Babel", które od początku było operatorem i organizatorem tych wydarzeń. Dla wolontariuszy - młodych ludzi, którzy zaczynali w podstawówce, a którzy dziś są w liceach, czy na studiach i wciąż nam pomagają.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy