Rak jelita grubego rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby - informują lekarze.
Ministerstwo Zdrowia na swoim facebookowym profilu zachęca do badań profilaktycznych publikując nietypową grafikę - przedstawiającą pieniądze, które nie są już w obiegu z podpisem: Jeśli płaciłeś tym za oranżadę, to czas zrobić kolonoskopię.
Co to jest kolonoskopia?
Kolonoskopia jest badaniem, podczas którego lekarz może dokładnie obejrzeć jelito od środka. Pozwala wykryć zmiany i podjąć szybko leczenie. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia.
Kolonoskopia - jak wygląda badanie?
Nie potrzebujesz skierowania. Możesz wybrać dogodną dla Ciebie placówkę, która realizuje program przesiewowy. W niej dowiesz się o szczegółach badania i wypełnisz ankietę. Jeśli zostaniesz zakwalifikowany, to:
- przejdziesz badanie kolonoskopii – trwa ono od 15 do 40 minut
- nie odczujesz dyskomfortu – badanie odbędzie się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od wskazań medycznych
- będziesz miał pobrane wycinki lub usunięte polipy wielkości do 15 mm
- pobrany materiał trafi do badania histopatologicznego – żeby wykluczyć niebezpieczne zmiany
- otrzymasz wynik oraz zalecenia dotyczące ewentualnego leczenia i kolejnego badania profilaktycznego.
Kolonoskopia - kto może się zbadać?
Możesz wziąć udział w programie przesiewowych badań w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym, finansowanym przez NFZ, jeśli:
- nie masz objawów sugerujących nowotwór jelita grubego
- nie miałeś wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat
- spełniasz kryterium wiekowe: 50-65 lat lub 40-49 lat – jeśli Twój krewny pierwszego stopnia miał diagnozę nowotworu jelita grubego.
Gdzie działa program badań przesiewowych jelita grubego?
W powiecie kłodzkim badania badania wykonasz w tych Specjalistycznym Centrum Medyczne im. Św. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju - tel: 748 621 240.Program badań przesiewowych raka jelita grubego w województwie dolnośląskim - pełną listę placówek znajdziesz TUTAJ.
Przeczytaj również: 13 sztabów WOŚP w naszym powiecie. Gdzie będą zbierać pieniądze?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.