reklama
reklama

Konsultacje społeczne programu redukcji ryzyka powodziowego przedłużone do końca kwietnia. O co najczęściej pytali mieszkańcy na spotkaniach? (cz.1)

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Lublin.pl

Konsultacje społeczne programu redukcji ryzyka powodziowego przedłużone do końca kwietnia. O co najczęściej pytali mieszkańcy na spotkaniach? (cz.1) - Zdjęcie główne

foto Lublin.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPodczas konsultacji społecznych dotyczących redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej i Białej Lądeckiej mieszkańcy wielokrotnie podnosili temat skuteczności planowanych zbiorników. Wiele pytań dotyczyło zbiornika Goszów – jego realnej funkcji, skuteczności oraz potencjalnych zagrożeń. Oto najważniejsze kwestie, które pojawiły się w dyskusji:
reklama

1. Ile godzin zbiornik Goszów będzie w stanie zatrzymać falę powodziową?

Mieszkańcy chcieli konkretnej odpowiedzi na pytanie, jak długo nowy zbiornik opóźni kulminację fali powodziowej. W 2018 roku szacowano, że wersja o pojemności 2,9 miliona m³ zatrzyma wodę stuletnią przez 9 godzin. Jakie są najnowsze prognozy dla powiększonego zbiornika? Czy realnie poprawi to sytuację w Stroniu Śląskim?

2. Co, jeśli powódź okaże się większa niż historyczna?

Modele przewidują ochronę przed wodą stuletnią, ale co w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych? Jakie są marginesy bezpieczeństwa? Czy inżynierowie zakładają scenariusz powodzi większej niż w 1997 roku?

reklama

3. Czy sterowanie zbiornikiem będzie skuteczne?

W przeszłości wiele zbiorników przeciwpowodziowych było niesterowanych, co ograniczało ich efektywność. Czy Goszów będzie miał możliwość dynamicznej regulacji przepływu? Jakie systemy kontroli zostaną wdrożone, by uniknąć nagłych i niekontrolowanych zrzutów wody?

4. Czy zbiornik nie zwiększy ryzyka zamiast je zmniejszyć?

Jeden z mieszkańców zwrócił uwagę, że zbiornik na Morawce pokazał, iż niewłaściwe zarządzanie wodą może doprowadzić do efektu odwrotnego – nagłego, niekontrolowanego wypuszczenia dużej ilości wody. Czy podobne ryzyko istnieje w przypadku Goszowa?

reklama

5. Jakie są alternatywy dla suchych zbiorników?

Czy wzięto pod uwagę inne metody ochrony przed powodzią, jak np. poszerzenie koryta rzeki w Stroniu Śląskim? Czy możliwe jest stworzenie zbiornika retencyjnego, który mógłby pełnić także funkcję rekreacyjną?

Powyższe pytania pokazują, że mieszkańcy oczekują jasnych i precyzyjnych odpowiedzi. Konsultacje zdalne miały pierwotnie miały potrwać do końca marca, jednak ze względu na duże zainteresowanie społecze, zostały wydłużone do końca kwietnia. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo