Reklama

Koleje Dolnośląskie. Zastępcza komunikacja autobusowa na trasie Kłodzko - Stronie Śląskie ruszy 1 września

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie. Zastępcza komunikacja autobusowa na trasie Kłodzko - Stronie Śląskie ruszy 1 września - Zdjęcie główne

Wykluczenie komunikacyjne to nie puste hasło. Dotyczy około 1/3 mieszkańców naszego kraju. | foto Koleje Dolnośląskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zastępcza komunikacja autobusowa na trasie Kłodzko - Lądek-Zdrój - Stronie Śląskie ruszy 1 września. Koniec z wykluczeniem komunikacyjnym?

Koleje Dolnośląskie. Zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami, autobusowe połączenia zastępcze miały zostać uruchomione już od lipca, ale jak to często bywa, termin został przesunięty. Na szczęście, przetarg udało się rozstrzygnąć i od 1 września mieszkańcy gminy Kłodzko, Lądka-Zdroju oraz Stronia Śląskiego będą mogli korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej.

Autobus będzie zaczynał i kończył swoją pracę w Kłodzku, od przystanku Kłodzko Główne, skąd startować będzie pierwszy kurs każdego dnia. W tym samym miejscu będzie kończył także ostatni kurs w ciągu doby. Reszta kursów będzie realizowana do i z przystanku Kłodzko Miasto.

Po drodze autobusy mają zatrzymywać się na przystankach Kłodzko Miasto, Krosnowice Kł. (Fabryczna/Polna), Żelazno, Ołdrzychowice Kłodzkie, Trzebieszowice, Radochów, Lądek Zdrój DK, Lądek Zdrój DA, Stronie Śląskie DK oraz Stronie Śląskie Morawka, gdzie autobus będzie kończył swój kurs
- informuje portal RynekKolejowy.pl.

Autobus przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Autobusem będzie mogło podróżować co najmniej 70 pasażerów. Przewoźnik zobowiązał się do zapewnienia minimum 40 miejsc siedzących oraz dostosowania pojazdów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Koleje Dolnośląskie chcą także, żeby autobus był wyposażony w miejsce transportowe dla rowerów, wózków, a także dużego bagażu. 

Przetarg wygrała firma z Mielca, która zaproponowała najtańszą ofertę. Zgodnie z założeniem przetargowym, na trasie Kłodzko - Stronie Śląskie kursować będzie od 6 do 8 autobusów dziennie, a ceny biletów mają być spójne z cennikiem Kolei Dolnośląskich. 

Tak ma wyglądać autobus komunikacji zastępczej:

Na pociąg jeszcze trochę poczekamy

Konieczność uruchomienia autobusowej komunikacji zastępczej wynika z faktu braku porozumienia między PKP SA, a PKP PLK, które ciągle nie mogą porozumieć się w sprawie kwestii własnościowych odnośnie linii kolejowej 322. 

Kilka dni temu Urząd Miasta i Gminy Lądek-Zdrój wystosował w tej sprawie komunikat:

Lokalne samorządy oraz mieszkańcy regionu liczą na to, że wkrótce, zamiast komunikacji zastępczej, pociągi wrócą na trasę i stanowić będą istotny czynnik przeciwdziałający wykluczeniu i niedostępności komunikacyjnej na obszarze wschodniej części ziemi Kłodzkiej.

Wykluczenie komunikacyjne to wciąż duży problem

Wykluczenie komunikacyjne, czyli pozbawienie możliwości korzystania z transportu publicznego mieszkańców danego obszaru, jest problemem ogólnopolskim. W grudniu 2020 roku Klub Jagielloński oszacował, że dotyczy ono 13,8 miliona Polaków, czyli około 1/3 mieszkańców naszego kraju. 

Samorządy starają się walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym. Jednak, jak można zauważyć na przykładzie połączeń kolejowych między Kłodzkiej, a Stroniem Śląskim, często jest to długi proces. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy