Reklama

Koleje Dolnośląskie uczciły 780. rocznicę bitwy pod Legnicą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie uczciły 780. rocznicę bitwy pod Legnicą - Zdjęcie główne

Koleje Dolnośląskie przygotowały specjalną atrakcję z okazji bitwy pod Legnicą | foto Fot. Koleje Dolnośląskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Koleje Dolnośląskie: Z okazji 780. rocznicy bitwy pod Legnicą, Koleje Dolnośląskie zorganizowały w pociągu żywą lekcję historii

Koleje Dolnośląskie. Na pasażerów podróżujących z Legnicy do Wrocławia w dniu 780. rocznicy bitwy pod Legnicą czekała niespodzianka. W podróży towarzyszyli im rycerze z orszaku księcia Henryka Pobożnego. 

 

Powrót do korzeni 

Koleje Dolnośląskie wywodzą się z Legnicy. Tam mają swoją siedzibę i właśnie tam pielęgnują pamięć o lokalnej historii. 9 kwietnia spółka przybliżyła podróżnym obraz historycznej bitwy. Pociąg upamiętniający bitwę pod Legnicą to kolejna po „Pociągu do Niepodległości” odsłona projektu „Pociąg do historii". Podróżni w pociągu, dzięki towarzystwu rycerzy z grupy rekonstruktorów historycznych Wiwern, mogli poznać szczegóły bitwy, która rozegrała się dokładnie 780 lat temu, 9 kwietnia 1241 roku. Dodatkowo, filią legnickiego Muzeum Miedzi jest Muzeum Bitwy Legnickiej mieszące się w Legnickim Polu. Na miejscu można zapoznać się z ekspozycją stałą dotyczącą rozstrzygnięcia losów bitwy oraz życia księcia Henryka II Pobożnego. - W tamtym czasie Polska przeżywała pierwszy najazd mongolski na nasze terytorium, a sama bitwa pod Legnicą zakończyła się klęską. Śmierć w niej poniósł książę śląski, krakowski i wielkopolski Henryk II Pobożny – opowiadał Konrad Byś, opiekun muzeum. To kolejna historyczna inicjatywa regionalnego przewoźnika. W 2020 roku KD uczciły 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada specjalny „Pociąg do niepodległości” wraz z grupą rekonstruktorów wyruszył w trasę pomiędzy Wrocławiem a Głogowem. 

Natalia Kołodziej, inf. Koleje Dolnośląskie

 

Koleje Dolnośląskie uczciły 780. rocznicę bitwy pod Legnicą

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy