reklama
reklama

Kłodzko. Wybory prezydenckie - o tym trzeba pamiętać przed głosowaniem

Opublikowano:
Autor:

Kłodzko. Wybory prezydenckie - o tym trzeba pamiętać przed głosowaniem - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWybory prezydenckie coraz bliżej – pierwsza tura już 18 maja, a ewentualna dogrywka dwa tygodnie później – 1 czerwca. Zanim ruszymy do lokali wyborczych, przygotowaliśmy dla mieszkańców Kłodzka garść ważnych informacji, z którymi warto się zapoznać przed głosowaniem.
reklama

Wybory 2025. Po ubiegłorocznych wyborach samorządowych w niedzielę, 18 maja wybierzemy nową głowę państwa, która będzie reprezentować Polskę przez kolejnych 5 lat.

Kandydaci na prezydenta

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 13 kandydatów w wyborach prezydenckich. W wyścigu o fotel prezydenta RP startują:

reklama

  • Artur Bartoszewicz – 51 l., wykształcenie wyższe, nauczyciel akademicki, kandydat bezpartyjny;
  • Magdalena Agnieszka Biejat – 43 l., wykształcenie wyższe, senatorka, kandydatka Lewicy;
  • Grzegorz Michał Braun – 58 l., wykształcenie wyższe, poseł do Parlamentu Europejskiego, kandydat Konfederacji Korony Polskiej;
  • Szymon Franciszek Hołownia – 48 l., wykształcenie średnie, Marszałek Sejmu RP, kandydat Polski 2050 Szymona Hołowni;
  • Marek Jakubiak – 66 l., wykształcenie średnie, poseł na Sejm RP, kandydat Federacji dla Rzeczypospolitej;
  • Maciej Maciak – 54 l., wykształcenie średnie, dziennikarz, kandydat bezpartyjny;
  • Sławomir Jerzy Mentzen – 38 l., wykształcenie wyższe, doradca podatkowy, poseł na Sejm RP, kandydat Konfederacji Wolność i Niepodległość;
  • Karol Tadeusz Nawrocki – 42 l., wykształcenie wyższe, wyższy urzędnik państwowy – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, kandydat bezpartyjny popierany przez Prawo i Sprawiedliwość;
  • Joanna Senyszyn – 76 l., wykształcenie wyższe, dziennikarz, była posłanka Sojuszu Lewicy Demokratycznej, kandydatka bezpartyjna;
  • Krzysztof Stanowski – 42 l., wykształcenie średnie, dziennikarz, kandydat bezpartyjny;
  • Rafał Kazimierz Trzaskowski – 53 l., wykształcenie wyższe, pracownik samorządowy – prezydent Warszawy, kandydat Platformy Obywatelskiej RP;
  • Marek Marian Woch – 46 l., wykształcenie wyższe, prawnik, kandydat Bezpartyjnych Samorządowców;
  • Adrian Tadeusz Zandberg – 45 l., wykształcenie wyższe, poseł na Sejm RP, kandydat partii Razem.

Obwodowe komisje wyborcze

W Kłodzku za przeprowadzenie głosowania w danym obwodzie odpowiedzialnych będzie 19 komisji wyborczych, w tym 17 stałych oraz 2 odrębne, zlokalizowane w Szpitalu w Kłodzku i Zakładzie Karnym. Lokale wyborcze znajdziesz TUTAJ.

reklama

Kalendarz wyborczy

Zanim jednak pójdziemy do urn, musimy pamiętać o kluczowych datach, związanych z wyborami. Oto najważniejsze terminy, których nie można przegapić:

  • 5 maja 2025 r. – to ważna data dla osób, które planują głosować korespondencyjnie. Do tego dnia należy zgłosić taki zamiar, jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością (możesz też skorzystać z kart do głosowania w alfabecie Braille’a), albo najpóźniej w dniu wyborów kończysz 60 lat. Ten sam termin obowiązuje również osoby, które chcą skorzystać z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego (i z powrotem). Takie udogodnienie przysługuje wyborcom z niepełnosprawnościami oraz seniorom 60+, w sytuacji, gdy w dniu wyborów na terenie gminy nie funkcjonuje lokalna komunikacja zbiorowa.
  • Do 9 maja 2025 r. – jeśli nie możesz samodzielnie udać się na wybory, możesz skorzystać z głosowania przez pełnomocnika. Do 9 maja należy złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa. Z takiej możliwości mogą skorzystać zarówno osoby z niepełnosprawnością, jak i te, które ukończą 60 lat najpóźniej w dniu wyborów.
  • 13 maja br. – to termin ważny dla Polaków mieszkających za granicą. Do tego dnia można składać wnioski o wpisanie do spisu wyborców w jednym z zagranicznych obwodów głosowania.
  • Jeśli w dniu wyborów będziesz poza swoim miejscem zamieszkania, ale chcesz zagłosować, pamiętaj o złożeniu do 15 maja 2025 r. wniosku: o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania lub o zmianę miejsca głosowania.

Godziny głosowania 

W dniu głosowania lokale wyborcze będą otwarte tradycyjnie w godz. 7:00–21:00. Prawo udziału w wyborach przysługuje obywatelom, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 18 lat, posiadają prawa wyborcze oraz są wpisani do stałego rejestru wyborców. Udając się do komisji, należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości ze zdjęciem – może to być dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. 

reklama

Na karcie do głosowania nazwiska kandydatów będą ułożone w kolejności alfabetycznej. Głos można oddać tylko na jednego z nich, stawiając znak „X” w kratce obok wybranego nazwiska. Umieszczenie w kratce innych znaków – takich jak przekreślenia, zygzaki, myślniki, kropki czy zamazania – powoduje nieważność głosu. Po wypełnieniu karty należy wrzucić ją do urny wyborczej. 

Nazwisko zwycięzcy wyborów poznamy najprawdopodobniej w niedzielę w nocy lub w poniedziałkowy poranek. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50 proc. ważnych głosów, konieczna będzie druga tura wyborów, która odbędzie się 1 czerwca.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo