Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Lion Disc Golf Club Kłodzko

Kłodzko. Weronika Ziemińska zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Europy w Disc Golfie - Zdjęcie główne

To pierwszy medal w historii polskiego disc golfa | foto Fot. Lion Disc Golf Club Kłodzko

WiadomościKłodzko. Weronika Ziemińska zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Europy w Disc Golfie. To pierwszy medal w historii polskiego disc golfa

Kłodzko. Reprezentanci Lion Disc Golf Club Kłodzko wyjechali na Mistrzostwa Europy w Disc Golfie. Jak się okazuje mistrzostwa były dla nich szczęśliwe. Wrócili z nich bowiem  z jednym medalem. Srebro w kategorii FJ19 (juniorki do 19 lat) zdobyła Weronika Ziemińska, która dzięki wspaniałej grze w ostatniej rundzie awansowała z trzeciej pozycji na drugą. - To pierwszy medal w historii polskiego disc golfa i mamy nadzieję, że ten sukces niedługo powtórzą inni nasi zawodnicy. Pozostali nasi reprezentanci zaprezentowali się bardzo dobrze, niestety nikomu z nich nie udało się awansować do finałowej rundy. Poziom jaki prezentowali rywale momentami był „kosmiczny” - mówią przedstawiciele Lion Disc Golf Club Kłodzko.

Najbliżej szczęścia, czyli awansu finału byli: Filip Tomeczek i Miłosz Boruszewski, którzy ukończyli zawody ex aequo na 61 miejscu w kategorii Open. W kategorii Kobiet Ola Dyśko-Sieraj- ukończyła rywalizację na 35 pozycji. W Mastersach Asia Ko Cik (Joanna Kot) została sklasyfikowana na 28 pozycji w FP40, a Marek Ziemiński był 41 w MP40. Dla większości reprezentantów kłodzkiego klubu był to debiut na zawodach rangi mistrzowskiej.

To dyscyplina sportu używająca latających dysków, w której gracze rzucają dyskiem do celu na zasadach podobnych do tych znanych z golfa. Rozgrywka odbywa się na polu złożonym z 9 lub 18 dołków. Gracze zaliczają dołek poprzez rzuty dyskiem w kierunku celu. Pierwszy rzut wykonywany jest z obszaru startowego, a kolejne z miejsca wylądowania dysku aż do osiągnięcia celu. Liczba rzutów wykonanych przez gracza do zaliczenia każdego z dołków jest dodawana, a otrzymaną sumę odejmuje się od liczby „par” pola. Gracze starają się zaliczyć każdy dołek jak najmniejszą liczbą rzutów.  Disc Golf jest uprawiany w ponad 40 krajach. Najbliższe profesjonalne pole do gry jest w Zieleńcu na stokach powyżej drogi, początek górna stacja kolejki Gryglówka. Dyski do wypożyczenia na miejscu, w hotelach min. w hotelach Szarotka i Hanka. Koszt wypożyczenia dysku to ok. 20 zł oraz 50 zł kaucji zwrotnej. Można grać własnymi dyskami bez żadnych opłat. Pole jest czynne od początku maja do końca października. W Polsce oprócz Zieleńca, jest już kilka stacjonarnych pól do Disc Golfa: Park Śląski w Chorzowie, DiscGolf Park w Gliwicach, Nosselia Hotel w Krzyczkach niedaleko Warszawy, Grynwald Agroturystyka woj. Świętokrzyskie, Ostoja Dworska. W Czechach disc golf jest o wiele bardziej popularny niż w Polsce, jest mnóstwo pól do gry. Najbliższe możemy znaleźć w Kralikach, w Svitavach, Sumperku czy 18-dołkowe w Unicovie.

K.Golak/ źródło: Lion Disc Golf Club Kłodzko