Reklama

Kłodzko. W mieście pojawiły się smogowe płuca

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Dolnośląski Alarm Smogowy

Kłodzko. W mieście pojawiły się smogowe płuca - Zdjęcie główne

Celem akcji jest przypominanie o znaczeniu jakości powietrza, którym oddychamy. | foto Fot. Dolnośląski Alarm Smogowy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwumetrowy model ludzkich płuc stanął w kłodzkim Rynku. Co będzie pokazywał i w jaki sposób?

Kłodzko. W piątek, 12 listopada w mieście pojawiły się smogowe płuca. To dwumetrowy model ludzkich płuc, który został wykonany z przepuszczalnego materiału. Poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka. Urządzenie ma wbudowane również czujniki, które mierzą poziom zanieczyszczeń pyłami PM2,5 i PM10, które są wyświetlane w czasie rzeczywistym. Akcja realizowana jest przez Dolnośląski Alarm Smogowy w ramach kampanii „Wybierz czyste zasady!” 

Przypominanie o znaczeniu jakości powietrza

Smogowe płuca będą stały na kłodzkim Rynku przez dwa tygodnie. W ubiegłym roku instalacja pojawiła się w 23 miejscowościach w pięciu województwach. Celem akcji jest przypominanie o znaczeniu jakości powietrza, którym oddychamy. Chodzi o zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczeń z niskiej emisji, a także skłonienie mieszkańców do wymiany kotła oraz ocieplenia domu. - Dzięki instalacji mobilnych płuc mogliśmy na własne oczy zobaczyć jakim powietrzem oddychamy na co dzień. Jako samorząd województwa podejmujemy szereg działań, które w efekcie mają poprawić jakość powietrza w regionie. Niestety wciąż, zwłaszcza w okresach grzewczych, zmagamy się ze smogiem. To szczególnie niebezpieczne teraz, w okresie epidemii, ponieważ opinie ekspertów wskazują, że zła jakość powietrza sprzyja rozprzestrzenianiu się koronawirusa – wyjaśniał Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. 

2 miliardy na czyste powietrze

Walka o czyste powietrze to w ostatnich latach jeden z najważniejszych priorytetów Województwa Dolnośląskiego. Od 2014 roku na ten cel przeznaczono ponad 2 mld zł, z czego nawet 85 procent pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Pozostała kwota to głównie fundusze samorządowe i krajowe. Wysiłki te dają widoczne efekty. Poziom zanieczyszczenia powietrza zmniejsza się z roku na rok. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia, co nabiera na znaczeniu szczególnie w obecnej sytuacji epidemicznej. Według naukowców zawieszone w powietrzu cząstki pyłu i kropelki cieczy mogą przenosić bakterie i wirusy. W znaczny sposób ułatwia to transmisję wirusów i dodatkowo utrudnia batalię z epidemią. 

 

- Celem naszych działań jest uświadomienie mieszkańcom, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na zdrowie nas wszystkich. Jednocześnie chcemy przypominać o przepisach wynikających z uchwał antysmogowych podjętych przez dolnośląski sejmik. Nasze zdrowie jest w naszych rękach – mów Paweł Wybierała, członek zarządu województwa. 

 

- Jest to też symboliczny apel do władz państwowych o uruchomienie krajowych środków finansowych na docieplenie i likwidacje pieców w budynkach wielorodzinnych. Domy jednorodzinne mogą korzystać z programu Czyste Powietrze, kamienice niestety nie  - dodaje Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

 

Czym jest smog?

Smog to mieszanina różnych trucizn emitowanych obecnie - przede wszystkim - z naszych urządzeń grzewczych pieców i kominków, w których spalamy węgiel i odpady węglowe lub nielegalnie – odpady (plastiki, ramy okienne, pieluchy, opony, etc). Kolejnym źródłem emisji zanieczyszczeń, tworzących smog jest transport. Szczególnie diesle. Smog powstaje w mgliste lub mroźne, bezwietrzne dni, kiedy zanieczyszczenia – dymy z kominów nie są rozwiewane, a kumulują się i kręcą w warstwie przyziemnej. Z taką skrajną sytuacją mieliśmy do czynienia na początku roku. Smog tworzą, m.in. pyły zwieszone, metale ciężkie, węglowodory aromatyczne, dioksyny i furany (jedne z najstraszniejszych trucizn powstające w wyniku spalanie odpadów zawierających chlor), tkanki siarki i azotu, ozon.

K.Golak/inf. UMWD

 

CZYTAJ TAKŻE:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy