Kłodzko. Jakiś czas temu na facebookowym profilu naszego portalu Kłodzko24.eu, zadaliśmy pytanie: Jak oceniacie jakość
usług medycznych w naszym mieście? Pod postem pojawiło się kilkadziesiąt komenatrzy, internauci nie przebirali w słowach.
Dariusz Narowski, z sarkazmem zapytał: „A to takie coś istnieje?”. Wiele osób zgodziło się z tym stwierdzeniem, wyrażając swoje niezadowolenie z poziomu usług zdrowotnych w mieście. Komentarz Grzegorza Wnuka-Lipińskiego podsumowuje to dosadnie: „Prywatnie raczej git, ale leczyć się na NFZ-to trzeba mieć zdrowie...,albo układy!”. Zdaje się, że takie podejście jest powszechne wśród mieszkańców, którzy często zmuszeni są korzystać z prywatnych usług medycznych, ponieważ terminy na NFZ są nieosiągalne.
Inni komentujący również nie szczędzili słów krytyki. Kamila Maj zauważyła: „Bida z nędzą! Salus to tylko prywatnie byle by kasa była! Na kasę chorych ok 8-12 miesięcy do specjalisty!”. Z kolei Grzegorz Kryus z ironią stwierdził: „Jest na tak wysokim poziomie że człowiekowi nie chce się chorować”.
Niektórzy użytkownicy podkreślali, że sytuacja jest tak zła, że osoby starsze, a nawet dzieci, mogą nie doczekać się pomocy medycznej. Mery Mery napisała: „Kłodzko jedno wielkie nieporozumienie... dzieci z chorobami skóry poważnymi, bądź dzieci z depresją czekają po 4-8 miesięcy... myślę że starsze osoby, które czekają do specjalistów z poważną chorobą mogą niedoczekać”.
Opinie pełne rezygnacji i rozgoryczenia
Artur Marcin Kuchcik podsumował swoje doświadczenia jednym zdaniem: „Ogólny poziom medyczny w Polsce oceniam na beznadziejny i w kolejce zaraz za murzynami”. Wtóruje mu Madzia Lena: „Dramat dramat i jeszcze raz jeden wielki dramat”.
Oczywiście, nie wszyscy są negatywnie nastawieni
Pojawiają się głosy, które próbują dostrzec pozytywy, chociaż są to wyjątki. Irena Wiącek docenia jednego z lekarzy: „Doktor Rafał Dudek z Salus Klodzko, profesjonalista pod każdym względem”.Jednak takie komentarze to rzadkość. Ogólny obraz wyłaniający się z dyskusji to obraz systemu opieki zdrowotnej w Kłodzku, który jest przeciążony, nieefektywny i zmusza pacjentów do szukania pomocy w prywatnych gabinetach.
Czy kłodzka służba zdrowia ma szansę na poprawę? Na razie trudno o optymizm wśród mieszkańców. Komentarze, które pojawiły się pod naszym pytaniem, jasno pokazują, że problem jest głęboki i dotyka wielu aspektów funkcjonowania systemu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.