Reklama

Kłodzko. Paragrafy za wycinkę

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum redakcji

Kłodzko. Paragrafy za wycinkę - Zdjęcie główne

foto Archiwum redakcji

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prokuratura Rejonowa w Dzierżoniowie oskarża Mariolę K. i Mieczysława S. Przedstawicielom firmy Wadex-Invest zarzuca kradzież drewna. Władze Kłodzka są w tym procesie oskarżycielem posiłkowy

Kłodzko. Sprawa ruszyła w kłodzkim sądzie w połowie 2021 roku i wciąż trwa. Nie ma wyroku i nie ma na razie nawet przełomu – mówi burmistrz Michał  Piszko. Sąd przesłuchuje kolejnych światków – dodaje.

Sprawa, zanim trafiła na sądową wokandę, była  wałkowana w prokuraturze od 2016 roku, kiedy to  burmistrz Piszko złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez firmę Wadex-Invest.  Wcześniej kłodzki samorządowiec zlecił sporządzenie raportu o wycince  drzew na Owczej Górze. 

Wynikało z niego, że dzierżawca (firma Wadex-Invest) ściął i wywiózł z foru drewno warte ponad 283 tys. zł. Ekspert stwierdził, że na powierzchni ok.  8,6 ha wycięto 817,7 m sześciennych drzew (523 sztuki), co doprowadziło do zniszczenia założenia  parkowego, które podlegało ochronie. 

Pozyskane drewno zostało zagospodarowane przez dzierżawcę bezprawnie. Wydana decyzja administracyjna zezwalająca na usuniecie drzew, przesądzać może jedynie o legalności wykonania czynności technicznej, jaką było wycięcie drzew, natomiast nie uprawniała dzierżawcy do zagospodarowania drewna - napisał  we wnioskach końcowych ekspert.

W przedmiocie tym nie podjęto stosownej uchwały rady miejskiej (wyrażającej zgodę na przekazanie drewna dzierżawcy). Nie została też podpisana umowa z gminą miejską Kłodzko, z której wynikałoby, że dzierżawca terenu może zagospodarować pozyskane drewno. W związku z powyższym należy stwierdzić, że doszło do kradzieży – spuentował dendrolog. 

Prokuratura Rejonowa w Dzierżoniowie oskarża przedstawicieli firmy Wadex-Invest o kradzież (art. 278 § 1. - kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5) oraz niszczenie lub uszkadzanie zabytku (art. 108. ustawy o ochronie zabytków - kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy