Reklama

Kłodzko: Henryk Gulbinowicz dalej ma tytuł honorowego obywatela

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Jacek Turczyk PAP

Kłodzko: Henryk Gulbinowicz dalej ma tytuł honorowego obywatela - Zdjęcie główne

Kłodzko: Tytuł Honorowego Obywatela został nadany w 1996 roku | foto Fot. Jacek Turczyk PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kłodzko: Kolejna dolnośląska gmina odebrała nieżyjącemu kardynałowi tytuł honorowego obywatela.

Kłodzko. Zmarły kardynał Henryk Gulbinowicz, w Kłodzku i Polanicy-Zdroju wciąż jest na piedestale. Czy honorowe tytuły zostaną mu odebrane? 

 

Ząbkowice są na nie

Kilka dni temu Rada Miejska Ząbkowic Śl. podjęła uchwałę w sprawie odebrania nieżyjącemu kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu honorowego obywatela tego miasta. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 z 21 radnych. Wcześniej podobne uchwały podjęto w Bardzie, Ziębicach i Wrocławiu. W powiecie kłodzkim radni tych gmin, w których Gulbinowicz jest honorowym obywatelem (Kłodzko, gmina wiejska Kłodzko i Polnica-Zdrój), pochowali głowy w piasek. W Polanicy-Zdroju co prawda zmieniono regulamin nadawania tytułu honorowego obywatela, wprowadzając do niego zasady, na których rada miasta może odebrać ten tytuł, ale na tym się skończyło. Gulbinowicz wciąż jest honorowym obywatelem uzdrowiska, podobnie jak Kłodzka i gminy wiejskiej Kłodzko. - Nasi samorządowcy nie odbiorą Gulbinowiczowi tytułu. Będą się bali, bo to przeciwko Kościołowi – stwierdził nasz Czytelnik w listopadzie ubiegłego roku, kiedy wyszło na jaw, że Gulbinowicz tuszował pedofilię i współpracował z komunistyczną służbą bezpieczeństwa. Jak na razie jego słowa sprawdzają się w stu procentach.

 

Dochodzenie Watykanu 

Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł 16 listopada 2020 roku. Miał 97 lat. Duchowny trafił do szpitala zaraz po tym, jak odwiedzili go wysłannicy Watykanu, informując o nałożonych na niego karach. Kardynał otrzymał zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych, zakaz używania insygniów biskupich. Pozbawiono go też prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku we wrocławskiej katedrze. Dochodzenie Watykanu zaczęło się po tym, jak hierarcha został oskarżony o molestowanie przez poetę Karola Chuma, który jako piętnastolatek był uczniem niższego seminarium. Kardynał zmarł, ale problem pozostał: odebrać mu, czy nie tytuł honorowego obywatela. Można też – tak jak robią to nasi samorządowcy – problemu nie dostrzegać.

Romuald Piela

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy