Reklama

Kiedy Trzaskowski przejmie pałac w Szalejowe Dolnym?

Opublikowano:
Autor:

Kiedy Trzaskowski przejmie pałac w Szalejowe Dolnym? - Zdjęcie główne

Pałac Münchhausenów od kilkunastu lat stoi pusty i marnieje.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Cztery lata temu Skarb Państwa miał przejął pałac w Szalejowe Dolnym i przekazać go powiatowi. Niestety Naczelny Sąd Administracyjny unieważnił decyzję o wywłaszczeniu i przekazał do ponownego rozpatrzenia. Tymczasem pałac stoi pusty i popada w coraz większą ruinę.

Ostatnim właścicielem pałacu w Szalejowie Dolnym była spółka z Warszawy. Została ona wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego i dlatego zabytek przejął skarb państwa, a właściwie miał przejąć, bo na razie nic z tego nie wynikło Przedstawicie spółki odwołali się od decyzji do wojewódzkiego, a potem Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten dopatrzy się uchybień formalnych i nakazał powtórne rozpatrzenie całej sprawy od początku. Sprawa ruszyła od początku. Ile potrwa? Pewnie co najmniej kilka lub kilkanaście miesięcy, tymczasem pałac od kilkunastu już lat stoi i marniej. 

Kiedy już Skarb Państwa przejmie zabytek przekaże go powiatowi, który będzie mógł wystawić obiekt na sprzedaż. Powiat z takiej transakcji dostaje 20 procent. Okazuje się jednak, że powiat kłodzki w tym konkretnym przypadku nie dostanie ani złotówki. Dlaczego? 

- Bo jeśli skarb państwa przejmuje nieruchomość należącą do spółki, której ostatnią siedzibą była Warszawa, to przejętym majątkiem zarządzać będzie miasto stołeczne Warszawa - wyjaśnia Maciej Awiżen starosta kłodzki. - I to Warszawa dostanie 20 procent, jeśli pałac zostanie sprzedany, no chyba że Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, zdecyduje inaczej – dodaje samorządowiec. 

Zdaniem starosty kłodzkiego ważne jest jednak to, żeby zabytek znalazł nowego dobrego właściciela. Wtedy odzyska dawny blask i stanie się perełką i kolejną atrakcją turystyczną.

 

Z renesansu w neogotyk
Pałac w Szalejowie Dolnym wybudowany został w XVI-XVII w. jako renesansowy dwór. Gruntownie przebudowany został w latach 1840-44 i 1872 na neogotycki pałac. Obiekt wraz z parkiem, w którym znajdują się pozostałości grobowca rodziny Münchhausenów, jest częścią zespołu pałacowego. W latach 1944–1945 w pałacu mieściła się komendantura (dowództwo) lotniska polowego Luftwaffe Feldflugplatz Komturhof.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy