Reklama

Kamienica najpiękniejszą wsią

Opublikowano:
Autor:

Kamienica najpiękniejszą wsią - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilkanaście dolnośląskich gmin walczyło o laury w dwóch kategoriach „Najpiękniejsza wieś” oraz „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi”.

Konkurs „Piękna Wieś Dolnośląska” zorganizowany został przez Urząd Marszałkowski już po raz dwunasty. Jego celem jest wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej kreatywnych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich, które staną się przykładem dla innych wsi do realizacji podobnych przedsięwzięć. - Różnice punktowe były minimalne i walka trwała praktycznie do samego końca. Tym bardziej gratuluję serdecznie wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji konkursu i zachęcam do aktywności w kolejnych edycjach wszystkie dolnośląskie gminy. Dzięki takim inicjatywom jak ta pokazujemy, że warto być aktywnym i warto pokazywać własne osiągnięcia – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko. Do tegorocznej edycji konkursu, zgłoszono 17 wsi z 13 gmin, w tym do kat. „Najpiękniejsza Wieś” – 9 wsi, do kat. „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” – 9 projektów. Do udziału w pracach Komisji konkursowej, powołanej przez Marszałka Województwa, zaproszeni zostali przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, pracownicy naukowi z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Posiedzenie Komisji na którym dokonano wyboru laureatów w obu kategoriach odbyło się 7 września. Kamienica najpiękniejszą wsią II miejsce w kategorii "Najpiękniejsza Wieś" zajęła Kamienica w gminie Stronie Śląskie. To niezwykle urokliwa, klimatyczna mała miejscowość. Liczy 63 niezwykle aktywnych mieszkańców. Mieszkańcy dbają zarówno o miejsca wspólne we wsi, jak również o własne zagrody poprzez liczne nasadzenia kwiatów, czy cykliczne sprzątanie wsi tak, aby stworzyć miejsce przyjazne dla siebie jak i licznie przybywających turystów. We wsi działają gospodarstwa agroturystyczne, stacja narciarska „Kamienica” z karczmą i browarem. Przebiegają tędy szlaki rowerowe i piesze prowadzące na Śnieżnik oraz narciarstwa biegowego. Cechą wyróżniającą Laureata jest także pokazanie niezwykłości tej wsi, jej historii, tradycji poprzez rzeźbiarstwo. Dzięki swoim artystom rzeźbiarzom – wieś ozdobiona jest elementami drewnianej architektury niemal w każdym jej zakątku. Jest to, jak mówią sami mieszkańcy, wizytówka ich wsi pokazująca niezwykły świat Dzikiej Kamienicy położonej „na początku” Ziemi Kłodzkiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy