Halloween, zwyczaj, który pojawił się w Polsce w latach 90. XX wieku, może być świetną okazją do spotkań z przyjaciółmi i sąsiadami, podczas których można puścić wodze kreatywności. Przebieranki, dekorowanie domów i dyni czy tworzenie nowych postaci to zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jako część kultury anglosaskiej, Halloween umożliwia również poznanie tradycji i obyczajów innych krajów.
Halloween jako okazja do dobrej zabawy
Dla wielu naszych czytelników Halloween to przede wszystkim okazja do wspólnej zabawy. Cukierki i dekoracje to tylko część przygotowań, jakie wkładają w to święto. Pani Dorota przyznała: Oczywiście, już cukiery kupione dla dzieciaków, Pani Ewa dodała: Mam jak co roku przygotowany koszyk ze słodyczami dla strasznych straszydeł, zombiaków i innych wampirków.Nie brakowało również humorystycznych komentarzy. Jeden z naszych czytelników napisał: Tak, codziennie jak wstaję z łóżka i stoję przed lustrem.
Halloween w ogniu krytyki
Nie wszyscy jednak z entuzjazmem podchodzą do obchodów Halloween. Część naszych czytelników, ze względu na przekonania religijne i kulturowe, zdecydowanie odrzuca to święto, postrzegając je jako obce polskiej tradycji.Kilka osób zwróciło uwagę, że Halloween może promować pogańskie zwyczaje i nie pasuje do rodzimej duchowości oraz takich obchodów jak Zaduszki. Tradycja Zaduszek, kojarzona z pamięcią o zmarłych i refleksją nad przemijaniem, zdaje się bardziej wpisywać w polski klimat listopadowych dni.
Jeden z czytelników napisał: Nie, bo to jest satanistyczne święto otwierające uczestników na działanie sił demonicznych. I to działanie może już pozostać z daną osobą do końca jej życia.
Konsumpcjonizm a Halloween
Kolejny aspekt, który pojawił się w dyskusji, to zarzut nadmiernego konsumpcjonizmu. Halloween często kojarzone jest z zakupem kostiumów, dekoracji i słodyczy. Niektórzy krytycy zwracają uwagę, że presja na zakup rekwizytów czy słodkości sprawia, że to święto staje się po prostu kolejną okazją do wydawania pieniędz
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.