Reklama

Ekstremalna wędrówka ku Bogu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ekstremalna wędrówka ku Bogu - Zdjęcie główne

Trasa EDK w Szczytnej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pątnicy przejdą w nocy wiele kilometrów medytując po drodze kolejne stacje drogi krzyżowej. W ciszy lub w skupieniu. Bez gadania i przekąsek. - Musi boleć - mówią organizatorzy

Ekstremalna Droga Krzyżowa. Droga krzyżowa to nabożeństwo katolickie upamiętniające mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na Golgocie. Składa się z 14 stacji, które przedstawiają kolejne wydarzenia z ostatnich godzin życia Jezusa. Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa? To niezwykłe wydarzenie religijne – wędrówka nocą przez trudny teren zaczynająca się mszą świętą. Trasy EDK mają ok. 40 km, a ich pokonanie ma być głębokim doświadczeniem i odkryciem własnych słabości. Ideą kierującą EDK jest schemat: "wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie".

Chodzi o to, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: "jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać"
- zaznaczają organizatorzy.

W czasie drogi krzyżowej należy poruszać się w zwartych grupach, liczących nie więcej niż 10 osób. Każda osoba musi mieć założone elementy odblaskowe. Na drogach można poruszać się tylko zgodnie z zasadami ruchu drogowego (lewą stroną jezdni, jeden za drugim). Idący na początku oraz na końcu grupy ma zapaloną latarkę (pierwszy - ze światłem białym skierowanym do przodu, ostatni - ze światłem czerwonym, skierowanym do tyłu).

Podczas czytania rozważań kolejnych stacji Drogi Krzyżowej oraz innych postojów należy zajmować rozważnie miejsce - pamiętając o bezpieczeństwie własnym oraz by nie utrudniać przemieszczanie się innym uczestnikom EDK oraz osobom nieuczestniczącym w EDK. Trzeba też dbać o bezpieczeństwo własne oraz innych. W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje reguła milczenia. 

Na naszym terenie EDK organizuje parafia w Szczytnej, Nowej Rudzie oraz Długopolu Górnym. 

34 kilometry w Szczytnej

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbędzie się w Szczytnej 31 marca (początek godz. 20.00 w kościele św. Jana Chrzciciela). Zapisać na nią można się poprzez stronę edk.org.pl. Trasa Benedykta rozpoczyna się i kończy w Szczytnej. Po drodze są między innymi Polanica-Zdrój i Paszków.

Trasa prowadzi drogami leśnymi o zmiennym podłożu, jak również drogami asfaltowymi. Mierzy 34 km. Suma podejść to 1 tys. 183 metry.

Biorąc udział w EDK, przechodzisz przez 4 etapy

  1. Wyzwanie - w tej próbie chodzi o to, żeby dotrzeć do granicy cierpienia. Do momentu, kiedy wszystko w tobie krzyczy: dlaczego nie jestem w domu, w ciepłym łóżku. Ten, kto pokonuje tę granicę, wychodzi ze strefy komfortu. Gotowy jest na nowe wyzwania. I ma szansę na podjęcie kolejnej decyzji o zmianie życia.
  2. Droga - drugi etap, próba podjęta, pierwsze setki metrów, kilka kilometrów już za tobą. Nic nadzwyczajnego, po prostu idziesz, co jakiś czas kolejna stacja, krótka modlitwa - tekst rozważań czytany w świetle czołówki. Jeśli pogoda dopisuje, nie zapadasz się w błoto lub kałużę. Jest całkiem dobrze nic wielkiego - na razie zwykły marsz.
  3. Zmaganie - może zacząć się na dowolnym kilometrze trasy. Nie ma tu reguły, może przejść lub pozostać do końca - raczej pozostanie. I dobrze bo walka jest sednem EDK. To droga poza strefę komfortu. Możesz ją różnie przeżywać: bolące stopy, brak sił, zimny deszcz na twarzy. Kiedy już nie możesz uciec od zmęczenia i wyczerpania, właśnie wtedy możesz odkryć, że to wiara jest przyczyną i mocą żeby iść dalej.
  4. Spotkanie z Nim - to jest cel EDK. Cisza, modlitwa, medytacja, długa nocna trasa. Miejsce i liczebność grupy nie mają znaczenia. Celem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest spotkanie z Bogiem. EDK to prawdziwe ćwiczenie duchowe, po którym człowiek może być naprawdę odmieniony.
Przeczytaj również: Alimenciarze z powiatu kłodzkiego. Poszukuje ich policja

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy