Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Tego dnia wierni przynoszą do kościołów gałązki wierzby, znane jako palemki, aby je poświęcić. Tradycja ta nawiązuje do triumfalnego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, gdzie mieszkańcy witali Go gałązkami palm.
W Polsce, gdzie palmy nie rosną naturalnie, zastąpiono je gałązkami wierzby, często nazywanymi baziami. Wierzono, że poświęcone gałązki chronią przed złem, nieszczęściem i chorobami. Wiele rodzin przechowuje je przez cały rok za świętym obrazem, wierząc, że przyniosą domu powodzenie i szczęście.
Triduum Paschalne
Szczególnymi dniami Wielkiego Tygodnia są Triduum Paschalne, które obejmuje Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilię Paschalną.
Wielki Czwartek
Wielki Czwartek upamiętnia ustanowienie sakramentu kapłaństwa i Eucharystii przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Jest to dzień, który przypomina o znaczeniu wspólnoty i służby w Kościele.
Wielki Piątek
Wielki Piątek to jedyny dzień w roku liturgicznym, kiedy nie odprawia się mszy świętej. Jest to dzień żałoby i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa, który o godzinie 15:00 zmarł na krzyżu.Ta godzina, znana jako Godzina Miłosierdzia, jest momentem szczególnej modlitwy i skupienia. Wierni gromadzą się w kościołach, aby uczestniczyć w Liturgii Wielkiego Piątku, która przyciąga liczne rzesze ludzi.
Wielka Sobota i Wigilia Paschalna
W polskiej tradycji Wielka Sobota zaczyna się od święcenia pokarmów na stół wielkanocny. Jednak najważniejsze wydarzenia tego dnia mają miejsce wieczorem podczas Wigilii Paschalnej.Jest to czas, gdy wierni przychodzą do kościołów, aby celebrować Zmartwychwstanie Jezusa, co jest symbolem odnowy i nadziei.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.