Powiat kłodzki: wspólnota wielu głosów
Na co dzień trudno to dostrzec, ale według danych z 2022 roku, około 3,1% wszystkich pracujących w powiecie kłodzkim to cudzoziemcy – to mniej więcej 3 tysiące osób. Dla regionu o silnych, wiejskich korzeniach to już wyraźny głos w lokalnym chórze. Część z nich przybyła tu szukać pracy, część – bezpieczeństwa. W czasie wojny na Ukrainie to właśnie powiat kłodzki udzielił sporej pomocy uchodźcom w całym regionie dolnośląskim.
„W pewnym momencie mieliśmy pod opieką kilkaset osób z Ukrainy. Szkoły, ośrodki, zwykli ludzie – wszyscy zorganizowaliśmy się bardzo szybko. Nikt nie pytał o pochodzenie, tylko o to, jak pomóc” – wspomina Anna, wolontariuszka z Lądka-Zdroju.
Ale to nie tylko pomoc humanitarna. To też wspólne gotowanie, warsztaty językowe i sąsiedzkie rozmowy na przystanku. Tradycje zaczynają się mieszać, a takie wydarzenia, jak Prezentacje Zespołów Ludowych Ziem Pogranicznych „Róża Kłodzka” pokazują, że dziedzictwo kulturowe nie zna granic, a taniec i śpiew łączą szybciej niż niejeden polityczny most.
Powiat ząbkowicki: integracja poprzez działanie
Choć o powiecie ząbkowickim mówi się mniej w kontekście migracji, to i tutaj wielokulturowość cicho zapuszcza korzenie. Lokalne władze wspierają organizacje pozarządowe, które tworzą przestrzenie integracji – od warsztatów artystycznych po festyny z kuchnią świata.
W ramach programu #MojeDolnośląskie promowane są działania, które nie tylko pokazują lokalne piękno i historię, ale także otwierają się na przybyszów – zarówno tych z dalszych zakątków Polski, jak i spoza granicy.
Wspólne świętowanie, wspólne życie
Zarówno powiat kłodzki, jak i ząbkowicki, stawiają na wspólnotę. Nie zawsze widać to od razu – różnorodność kulturowa w tych regionach nie krzyczy. Ale wystarczy zajrzeć do lokalnego domu kultury, na wiejski festyn, albo posłuchać dzieci bawiących się na szkolnym boisku – i już wiadomo, że świat nie kończy się na jednej tradycji. On się z niej zaczyna.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.