reklama
reklama

Do ZUS wpłynęło tylko 7 wniosków od rodziców małych dzieci o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay / ilustracyjne

Do ZUS wpłynęło tylko 7 wniosków od rodziców małych dzieci o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego - Zdjęcie główne

foto pixabay / ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW powiecie kłodzkim do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło jedynie siedem wniosków od rodziców małych dzieci o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Można o niego wystąpić wtedy, gdy szkoła lub przedszkole zostaną niespodziewanie zamknięte. Tak było podczas tegorocznej powodzi.
reklama

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadziła tzw. specustawa powodziowa. Adresowany jest do osób z terenów dotkniętych wrześniową powodzią w południowo-zachodniej Polsce.

W całym kraju od 1 do 18 października rodzice złożyli 67 wniosków, najwięcej w województwach dolnośląskim - 32 wnioski i Opolskim – także 32 wnioski. 3 wnioski wpłynęły w województwie lubuskim.

Wnioski w powiatach na Dolnym Śląsku: 

  • dzierżoniowski - 1 wniosek
  • Jelenia Góra - 5 wniosków
  • kamiennogórski - 2 wnioski
  • kłodzki - 7 wniosków
  • oławski - 1 wniosek
  • wołowski - 1 wniosek
  • Wrocław - 5 wniosków 
  • wrocławski - 10 wniosków.
W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, rodzic opiekujący się zdrowym dzieckiem do ukończenia przez nie 8 lat ma prawo do zasiłku opiekuńczego. To oznacza, że z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka.

reklama

Za nieprzewidziane zamknięcie placówki, do której uczęszcza dziecko, uważa się takie zamknięcie tej placówki, o którym ubezpieczony dowiedział się w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem jej zamknięcia
– informuje regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

Według rzeczniczki, maksymalny wymiar zasiłku opiekuńczego wynosi 60 dni w roku kalendarzowym. Ten limit ma zastosowanie do wszystkich członków rodziny, którzy są uprawnieni do zasiłku opiekuńczego, niezależnie od ich liczby oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.

Zasiłek opiekuńczy wtedy przysługuje, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą zapewnić dziecku opiekę. Warunek ten nie dotyczy jednak opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat. Wówczas zasiłek przysługuje nawet wtedy, gdy inny członek rodziny może zapewnić dziecku opiekę – tłumaczy Kowalska-Matis.

reklama

Rzeczniczka precyzuje, że za członka rodziny, który może zapewnić opiekę, nie jest uważna osoba, która jest całkowicie niezdolna do pracy, chora, niesprawna fizycznie lub psychicznie ze względu na swój wiek a także osoba, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i odpoczywająca po pracy na nocnej zmianie ponadto osoby prowadzące działalność pozarolniczą. 

Nie bierze się pod uwagę także tych osób, które nie są zobowiązane do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w sytuacji, gdy odmawia ona sprawowania opieki
- wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Kto może dostać zasiłek opiekuńczy na małe dziecko?

Osoba, która jest ubezpieczona i płaci składkę „chorobową”. Jeśli jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowę zlecenia wtedy o zasiłek występujemy bezpośrednio do swojego pracodawcy natomiast, tylko, jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą wtedy wniosek składamy w ZUS. W przypadku osób samozatrudnionych warunkiem ubiegania się o zasiłek jest to czy ktoś płaci za siebie składkę chorobową czy nie. 

reklama

Przypomnę, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa, ale już na chorobowe dobrowolna
– mówi rzeczniczka.

Zasiłek przysługuje na równi tak samo matce lub ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Jest on wypłacany – tak jak chorobowe, czyli w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. 

Co trzeba zrobić, żeby dostać zasiłek opiekuńczy?

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy złożyć wniosek Z-15A oraz oświadczenie, że żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła, do których uczęszcza dziecko, zostały nieprzewidzianie zamknięte.

Jeżeli rodzic jest zatrudniony to wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy, ale jeśli prowadzi działalność gospodarczą przynosi go do najbliższego ZUS-u. To wszystko można także zrobić online, jeśli ktoś ma założone swoje indywidualne konto na platformie internetowej ZUS. 

W przypadku, gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS (np. w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej), złożyć trzeba dodatkowo ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych oraz ZAS-36.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama