Czym jest stare budownictwo?
Przyjmuje się, że nowe budownictwo to budynki budowane od lat 90-tych, po wyjściu z mody wielkiej płyty, która była popularna w okresie PRL-u. Mianem starego budownictwa możemy określić wszystkie te budynki mieszkaniowe, wielorodzinne, które powstały przed latami 90-tymi. Stare budownictwo to zarówno kamienice, które powstawały przed i po wojnie w ramach odbudowy zniszczeń oraz budynki budowane w nowych technologiach, takich jak rama H, czy wielka płyta.
Kamienice
Kamienice to przede wszystkim gęsta zabudowa w centrach miast lub ich najbliższym sąsiedztwie. Zazwyczaj są dobre skomunikowane z innymi częściami miasta i oferują bliskość sklepów, restauracji i lokali usługowych. Z drugiej strony mieszkając w kamienicy często jesteśmy narażeni na hałas i duży ruch pieszych oraz samochodów.
Komfort mieszkania w kamienicy wiele zależy od jej stanu technicznego i regularności wykonywanych remontów. Mieszkania w wyremontowanych budynkach mogą być komfortowe, luksusowe i drogie. Niestety stan wielu kamienic pozostawia wiele do życzenia. Mimo walorów architektonicznych oraz przestrzennych lokali, mieszkanie w kamienicy, która ma stare okna i instalacje oraz zaniedbane klatki schodowe nie będzie należało do przyjemnych. A co w przypadku budynków, które powstawały w późniejszych latach po wojnie?
Budynki z epoki PRL
Osiedla, które powstawały w okresie od lat 60. do 90. XX wieku, mają tę niewątpliwą zaletę, że mają na swoim terenie wiele lokali usługowych i użyteczności publicznej. Zazwyczaj na osiedlu znajduje się żłobek, przedszkole i szkoła, przychodnia medyczna i kościół. Nie wyjeżdżając poza obręb osiedla uda nam się zrobić najpotrzebniejsze zakupy spożywcze i codziennego użytku.
Budynki zazwyczaj są postawione w większej odległości od siebie, dzięki czemu między nimi jest wiele zieleni, której zdecydowanie brakuje w przypadku nowoczesnego budownictwa, które stara się zapełnić zabudową wolną przestrzeń działki budowlanej.
Osiedla, mimo że budowane w większej odległości od centrum, zazwyczaj są dobrze skomunikowane z innymi dzielnicami miasta. Zdecydowanym minusem będzie za to brak miejsc postojowych lub garaży. W chwili powstawania budynków nikt nie zakładał, że praktycznie na każde mieszkanie będzie przypadał przynajmniej jeden samochód. Niestety, to sprawia, że osiedlowe uliczki są zatłoczone, a znalezienie wolnego miejsca bardzo trudne.
Co warto sprawdzić w starym budownictwie?
O komforcie mieszkania w starym budownictwie w dużej mierze będzie decydował stan techniczny budynku. Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto obejrzeć budynek z zewnątrz i od środka. Stan elewacji powie nam, m.in. czy była robiona termomodernizacja budynku.
Kolejna rzecz, o której dowiemy się jeszcze przed wejściem do mieszkania, to stan i wygląd klatki schodowej oraz wind. Większość zarządców zrezygnowała już z popularnych dawniej w wysokich blokach zsypów. Ich używanie uniemożliwiało właściwą segregację odpadów i sprawiało, że na klatkach schodowych rozprzestrzeniały się brzydkie zapachy i insekty.
Na ilość energii zużywanej na ogrzewanie mieszkania wpływ będą też miały drzwi i okna zewnętrzne. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i materiałów sprawia, że rachunki za media nie będą wyższe niż w nowym budownictwie. Od sprzedającego warto się dowiedzieć, w jaki sposób odbywa się rozliczanie za zużytą energię na potrzeby ogrzewania i jakiej wysokości płaci rachunki. Poprośmy o świadectwo efektywności energetycznej, z którego dowiemy się ile energii zużywa mieszkanie i jakich rachunków możemy się spodziewać. Informacje tego typu są też dostępne na dobrych portalach z ogłoszeniami sprzedaży mieszkań.
W mieszkaniu sprawdźmy instalację wodno-kanalizacyjną, gazową i elektryczną. Dowiedzmy się czy i kiedy były realizowane ostatnie wymiany i jakie rozwiązania zostały wykorzystane. Łatwo ocenimy, czy mieszkanie jest zadbane i regularnie remontowane sprawdzając stan podłóg, czy użytych materiałów do wykończenia kuchni lub łazienki. Brak remontów może być dla nas argumentem w czasie negocjowania ceny, z drugiej strony musimy uwzględnić nakłady, jakie będziemy musieli ponieść jeszcze przed przeprowadzką.
Minusy starego budownictwa
Minusem mieszkania w starym budownictwie z PRL-u, oprócz aspektów wizualnych i wspomnianych wcześniej problemów z parkowaniem będzie m.in. wielkość mieszkań i ich wysokość. Standardowo wysokość pomieszczeń będzie wynosić od 2,5 do 2,7 metra.
W zależności od technologii wykonania budynku problemy mogą się również pojawić w przypadku chęci zmiany układu pomieszczeń. W przypadku wielkiej płyty odważne aranżacje czy łączenie pomieszczeń mogą być trudne do wykonania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.