SIM Sudety to 17 samorządów z czterech powiatów regionu wałbrzyskiego, które weszły w spółkę z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Razem mają wybudować prawie 900 tanich mieszkań pod wynajem. Ma to być największa inwestycja mieszkaniowa w regionie wałbrzyskim. Problem w tym, że spółka wciąż nie "odpaliła". Od podpisania aktu notarialnego powołującego do życia SIM Sudety mija już dziewiąty miesiąc. W tym czasie powołano prezesa, którym został Zbigniew Kieras, były wiceprezydent Legnicy. Utworzono też radę nadzorczą z przewodniczącym Marianem Ziębą na czele. Nowy szef budowlanej spółki twierdzi, że obecnie trwa proces przygotowawczy pod przyszłe budowy, które - jego zdaniem - ruszą w 2023 roku.
- Budujące jest nastawienie samorządowców i pracowników samorządowych do tego przedsięwzięcia – zaznacza prezes Kieras. - Oni wykazują duży zapał do tego projektu. Wszystkie gminy mają już przygotowane tereny pod przyszłe domy – dodaje.
Tyle, że gminy miały przygotowane tereny pod budowę zanim podpisały akt założycielski SIM-u Sudety. Pomimo to burmistrzowie i wójtowie wciąż wierzą, że projekt zakończy się powodzeniem. Jeśli tak ma się stać, to jesienią tego roku coś musi w końcu drgnąć w budowanej spółce
Brakuje mieszkań
Najwyższa Izba Kontroli: Wciąż istotnym problemem polskiego mieszkalnictwa jest poważny deficyt mieszkaniowy, rozumiany jako różnica pomiędzy liczbą zamieszkanych mieszkań, a liczbą gospodarstw domowych. Według szacunków na koniec 2019 roku deficyt ten wynosił 641 tys. mieszkań, co oznacza, że ok. 1,9 mln osób w Polsce zamieszkiwało niesamodzielnie.
M4 bez hipoteki
Każdy, kto nie łapie się na mieszkanie komunalne, ale nie stać go na kupienie własnego lokum, będzie mógł skorzystać z oferty SIM-u. To szansą na własne M4. Tanich mieszkań czynszowych brakuje w prawie każdej gminie. Nic dziwnego, że do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej niemal od razu weszło 17 samorządów. Gminy deklarują, że wybudują u siebie od 30 do 100 mieszkań. Czynsz, w wybudowanych w ramach SIM-u mieszkaniach, wynosiłby 11-12 zł za m kw. W pierwszy latach lokatorzy mogliby jednak liczyć na dopłaty z Funduszu Mieszkaniowego, co obniżyłoby stawkę do 9 zł. Lokatorzy, którzy wpłacą 20 proc. wartość mieszkania, będą mogli po 20-30 latach wykupić je na własność po bardzo atrakcyjnych cenach.
Te gminy przystąpiły do SIM-u Sudety
i chcą razem wybudować prawie 900 mieszkań
>>> Powiat kłodzki – 430 mieszkań
Kłodzko 100 mieszkań
Kłodzko (gmina) 32 mieszkania
Bystrzyca Kł. - 60 mieszkań
Międzylesie – 30 mieszkań
Nowa Ruda – 32 mieszkań
Nowa Ruda (gmina) - 30
Polanica-Zdrój – 20 mieszkań
Kudowa-Zdrój – 60 mieszkań
Lądek-Zdrój – 35 mieszkań
Stronie Śląskie – 31 mieszkań
>>> Powiat wałbrzyski – 91 mieszkań
Głuszyca-Zdrój – 41 mieszkań
Mieroszów – 50 mieszkań
>>> Powiat ząbkowicki – 151 mieszkań
Ząbkowice Śląskie – 100 mieszkań
Złoty Stok – 36 mieszkań
Ziębice – 15 mieszkań
>>> Powiat świdnicki – 200 mieszkań
Żarów – 100 mieszkań
Jaworzyna Śląska – 100 mieszkań
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.