Reklama

Cezary Przybylski: Ludzie mają dość politycznej wojny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Cezary Przybylski: Ludzie mają dość politycznej wojny - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozmowa z Cezarym Przybylskim Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego z ugrupowania Bezpartyjni Samorządowcy

Parę tygodni temu cieszył się Pan z sondażowych rosnących słupków Bezpartyjnych Samorządowców w skali kraju. Rok temu w grudniu było to 2 procent, w tym roku już 2,3 proc. Czy to znaczy, że w wyborach spróbujecie samodzielnie powalczyćo miejsca w parlamencie?

Tak, samodzielnie pójdziemy do wyborów parlamentarnych. Myślę, że ludzie mają już dość bezsensownych kłótni i wzajemnego
zwalczania się partii politycznych.

Powiedział Pan niedawno, że nie wyobraża sobie, aby nie współpracować z rządem? Co jeżeli PiS nie wygra wyborów parlamentarnych?

Można być w głębokiej opozycji, można mieć koalicję z Platformą Obywatelską, a współpracować z rządem PiS. I odwrotnie. Może być samorząd zdominowany przez PiS, ale jeżeli jest jakikolwiek inny rząd, to wręcz obowiązkiem dla dobra mieszkańców jest ta współpraca. Nie można mówić, że współpraca polega na tym, że są tożsame koalicje. Nie. Tylko, że współpraca musi być - i tu nikt nikomu łaski nie robi.

Jeżeli chodzi o kolejne wybory, te samorządowe, czy możemy już poznać jakieś nazwiska liderów, którzy w terenie pociągną listy BS?

Na pewno to będą radni z klubu Bezpartyjnych Samorządowców, którzy już są w Sejmiku, ale pojawi się na pewno wiele nowych nazwisk, za wcześnie jednak na ich podawanie. Wybory do Sejmiku dopiero za rok.

Parę dni temu ogłosiliście kolejny autorski program - „Dolnośląskie Rowerowe Parki Umiejętności”. Co to ma być i jakie jest zainteresowanie?

Chodzi głównie o naukę i udoskonalanie jazdy - przede wszystkim na rowerach górskich, ale będą tam też wzięte pod uwagę elementy bezpieczeństwa jazdy na rowerach. W tej chwili turystyka rowerowa bardzo dynamicznie się rozwija. Z takiego wstępnego rozeznania akces do naszego programu chce złożyć ok. 60 samorządów.

Pomysł jest taki, aby po 1/3 finansowały to samorząd województwa, minister sportu i samorząd gminny. Koszt takiego standardowego toru wyliczyliśmy na około 900 tys. zł. Przeznaczyliśmy na ten program w tegorocznym budżecie województwa 4,5 mln zł. Chcemy wybudować około 30 tego typu obiektów na Dolnym Śląsku. Pierwszy nabór trwa do końca marca tego roku.

Czy będziecie w tym pomagać szpitalom powiatowym?

Płatnikiem jest NFZ, ewentualnie budżet państwa, który powinien zwiększyć kontrakty ze szpitalami. Samorząd województwa prowadzi szpitale wojewódzkie. Oczywiście nie jest tak, że problemy finansowe przeżywają tylko szpitale powiatowe, a eldorado jest w szpitalach wojewódzkich. Tym bardziej, że nasze szpitale są o wyższym stopniu referencyjności, tu trafiają trudniejsze przypadki, więc musimy inwestować w odpowiedni sprzęt. Musimy zapewnić tę usługę na wyższym poziomie, niż w szpitalach powiatowych.

A konkretnie, jeśli samorządowcy przyjadą prosić o pomoc to...

My nie jesteśmy dla tych samorządów NFZ-em, mamy swoje wydatki. Prowadzimy ponad 20 placówek medycznych w całym regionie, w tym również jednostki pogotowia ratunkowego, które zapewniają kompleksową opiekę. Dbamy, aby Dolnoślązacy mieli zapewnione leczenie i pomoc na najwyższym poziomie. Chodzi zarówno o kadrę, jak i sprzęt.

Budujemy także nowy szpital onkologiczny, który jest największą inwestycją w zdrowie mieszkańców regionu.

Pandemia, wojna w Ukrainie, dała w kość przedsiębiorcom. Co udało się zrobić dla nich?

Uruchomiliśmy ok. miliarda zł na pomoc przedsiębiorcom w postaci dotacji i pożyczek. Wsparliśmy te branże, które najbardziej ucierpiały podczas pandemii covid-19, szczególnie branżę turystyczną. W sumie było to ok. 80 mln zł dotacji. Wsparliśmy firmy innowacyjne, w tym także pomagając w zakupie sprzętu.

Na co przedsiębiorcy mogą liczyć w tym roku?

Jesteśmy po przyjęciu przez Komisję Europejską naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska. To ponad 11 miliardów zł na dalszy dynamiczny rozwój całego regionu. Wkrótce będziemy ogłaszać konkursy dla firm. Komisja Europejska rekomendowała przekazywanie pomocy w postaci środków zwrotnych, czyli pożyczek.

Apelowałem też do samorządów, aby nie rezygnowali z inwestycji, bo one dają miejsca pracy, a zakupy materiałów budowlanych są robione w najbliższym terenie. Z naszego rekordowego budżetu województwa na 2023 rok, czyli ponad 2,3 mld zł, aż 42 proc. stanowią wydatki inwestycyjne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy