Reklama

Bystrzyca Kłodzka. Renata Surma dostanie największą pensję

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bystrzyca Kłodzka. Renata Surma dostanie największą pensję - Zdjęcie główne

Od trzech lat wynagrodzenie naszych wójtów i burmistrzów nie mogło być wyższe niż 12 tys. 525 zł brutto, co daje "na rękę" niecałe 9 tys. zł.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku św. Mikołaj przyszedł do naszych wójtów i burmistrzów już w listopadzie. Radni właśnie podnieśli lub podnoszą im pensje i to o co najmniej 3,5 tys. brutto. Mało tego samorządowcy dostaną też wyrównanie za sierpień, wrzesień, październik i listopad, a to więcej niż jedna dodatkowa pensja.

Od kilku tygodnia nasi burmistrzowie i wójtowie rozmawiali i konsultowali się ze sobą, próbując ustalić o ile podnieść sobie wynagrodzenie, aby i oni byli zadowoleni i lud nie psioczył na nich za bardzo. Były spotkania, telefony i rozmowy w cztery oczy. Jedni chcieli po bandzie, czyli podnieść sobie wynagrodzenie maksymalnie do 20 tys. zł brutto miesięcznie, inni od początku mówili, że to za dużo. Od razu było wiadomo, że w tej sprawie nie będzie żadnego wspólnego mianownika, bo jedni podniosą swoje wynagrodzenia ile można, a inni o 2-3 tys. mniej. I tak też się stało.

Sesja za sesją

W tym tygodniu radni już przegłosowali (np. w Kłodzku i gminie Kłodzko) lub przegłosują uchwały określające nowe pensje wójtów i burmistrzów. Już widać, że różnice będą dość znaczne. Na przykład Michał Piszko, burmistrz Kłodzka będzie zarabiał miesięcznie 16 tys. 118 zł, czyli niewiele więcej niż minimalne wynagrodzenie przewidziane dla wójtów i burmistrzów. Zgoła inaczej jest w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie burmistrz Renata Surma ma dostawać maksymalną pensję, czyli 20 tys. 40 zł brutto miesięcznie. W tym przypadku wynagrodzenie wzrośnie aż o 7,5 tys. W związku z tym burmistrz Surma dostanie za 4 miesiące (sierpień - listopad) aż 30 tys. zł wyrównania. O takim Mikołaju chyba nawet nie marzyła.

Trzy lata bez podwyżki

Od trzech lat wynagrodzenie naszych wójtów i burmistrzów nie mogło być wyższe niż 12 tys. 525 zł brutto, co daje "na rękę" niecałe 9 tys. zł. Teraz to się zmienia. Maksymalnie burmistrz i wójt – niezależnie od wielkości gminy - będzie mógł zarobić miesięcznie 20 tys. 40 zł brutto. I nawet jeśli opozycyjna wobec burmistrza czy wójta rada zechce mu obniżyć pensję, zrobi to w o wiele węższym zakresie. Dlaczego? Bo wprowadzono w ustawie minimalne wynagrodzenie dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – wynosi ono 80 procent maksymalnego, czyli 16 tys. 33 zł brutto. Na sąsiedniej stronie infografika z zarobkami kilku naszych samorządowców.

R.Piela

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy