reklama
reklama

Budżet Obywatelski Dolnego Śląska. Na jakie projekty możemy głosować?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Budżet Obywatelski Dolnego Śląska. Na jakie projekty możemy głosować? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRuszyła VI edycja dolnośląskiego budżetu obywatelskiego „Aktywny Dolny Śląsk”. W tym roku mieszkańcy naszego województwa mogą zdecydować o finansowaniu projektów w pięciu obszarach tematycznych. Sprawdź, jakie projekty zgłoszono w subregionie wałbrzyskim.
reklama

Budżet Obywatelski Dolnego Śląska: Siedem obszarów tematycznych

  1. Projekty sportowe: Inicjatywy związane z budową i modernizacją infrastruktury sportowej, organizacją wydarzeń sportowych i promocją aktywnego stylu życia.

reklama

  • Projekty turystyczne: Działania mające na celu rozwój infrastruktury turystycznej, promocję atrakcji turystycznych regionu oraz organizację wydarzeń turystycznych.

  • Projekty kulturalne: Inicjatywy wspierające rozwój i promocję kultury, organizację festiwali, koncertów, wystaw oraz warsztatów artystycznych.

  • Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami: Projekty mające na celu poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami poprzez dostosowanie infrastruktury, organizację specjalistycznych warsztatów i wydarzeń integracyjnych.

  • Rozwój społeczeństwa obywatelskiego: Inicjatywy wspierające aktywność obywatelską, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i wzmacnianie więzi społecznych.

  • reklama

    Budżet Obywatelski Dolnego Śląska: Jakie projekty zgłoszono?

    Dziewięć projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego Dolnego Śląska dotyczy subregionu wałbrzyskiego. 

    Aktywny czas - obszar merytoryczny: turystyka

    Zadanie ma na celu poznanie walorów turystycznych w subregionie wałbrzyskim. W ramach działań zaplanowaliśmy wycieczki z przewodnikiem oraz bloki zajęć integracyjnych dla mieszkańców przy grach planszowych. Zorganizujemy także konkursy wiedzy o regionie (za najwięcej prawidłowych odpowiedzi przewidujemy nagrody).

    Zadanie jest skierowane do mieszkańców powiatów: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki i miasta Wałbrzych. Wydarzenia będą przeznaczone dla całych rodzin (osób w każdym wieku). Miejscem realizacji zadania będzie miasto Polanica-Zdrój lub Kudowa-Zdrój.

    reklama

    Turystyczne Pasje Srebrnowłosych - obszar merytoryczny: turystyka

    Projekt przeznaczony jest dla seniorów z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego. Planowane jest poznawanie okolicznych szlaków podczas 15 wycieczek pieszych z przewodnikiem sudeckim oraz 10 wycieczek jednodniowych autokarem po Dolnym Śląsku poznając znane i mniej znane miejsca na Dolnym Śląsku.

    Po wycieczce uczestnicy prześlą do organizatora 5-10 zdjęć upamiętniających ich pobyt na wycieczce oraz charakterystyczne obiekty przyrodnicze lub architektoniczne. Z każdej wycieczki powinna powstać napisana relacja w celu zamieszczenia na profilu na FB. Zdjęcia i relacja zostanie zamieszczona na stronie www.dolnoslaski-senior.pl, która jest administrowana przez Federację UTW.

    Na zakończenie projektu powstanie wystawa zdjęć i impreza integracyjna dla uczestników wycieczek a wystawa będzie dostępna przynajmniej przez miesiąc. Realizator projektu zadba o możliwość uczestniczenia seniorów w procesie wyboru miejsc wycieczek oraz w przygotowywaniu materiałów na strony internetowe i na wystawę zdjęć,

    Podróże Międzypokoleniowe - obszar merytoryczny: kultura

    Projekt z cyklu Podróże Międzypokoleniowe - Żywioł Wody - w ramach tego projektu zaplanowano min. 6 podróży po Dolnym Śląsku dla śpiewających/ artystycznie utalentowanych Seniorów, dzieci i członków/ członkiń kół gospodyń wiejskich, mających na celu poszukiwanie skarbów kultury.

    Podróże Międzypokoleniowe to nie tylko zwiedzanie, to przede wszystkim współdziałanie. To wzajemne czerpanie z wiedzy, umiejętności, doświadczenia. To również udział w warsztatach rękodzielniczych/ artystycznych i spotkania z utalentowanymi 

    Odkrywamy Tajemniczy Kulturalny Dolny Śląsk - obszar merytoryczny: kultura

    Odkrywamy Tajemniczy Dolny Śląsk – to projekt kulturalno-rodzinny organizowany przez jednostki harcerskie na terenie powiatu dzierżoniowskiego, kłodzkiego oraz miasta Wałbrzych. Działania projektu w zamierzeniu przyczynią się do wzmocnienia tożsamości lokalnej, patriotyzmu lokalnego i regionalnego, będą upowszechniać wiedzę dotyczącą dziedzictwa, kultury, tradycji oraz historii Dolnego Śląska.

    W ramach realizacji projektu organizatorzy planują poznać historię Twierdzy Srebrna Góra, Zamku Książ oraz zrealizować cykl warsztatów #odkywamydolnyslask dla łącznie 400 osób.

    Realizacja projektu to możliwość zapoznania się z dziedzictwem kulturowym Dolnego Śląska, ale też swojej miejscowości, społeczności lokalnej. Przez realizację zadań uczestnicy będą mieli możliwość przygotowywać do aktywnego i twórczego uczestniczenia w życiu kulturalnym naszego regionu, nauczyć szacunku dla kultury rodzimej i innych kultur.

    Odkrywamy Tajemnice Gór Sowich - obszar merytoryczny: turystyka

    2-dniowy rajd po górach sowich połączony ze zwiedzaniem kompleksu riese organizowany przez stowarzyszenie "mieroszów w górach"

    Helpton w Regionie - obszar merytoryczny: działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego

    Zadanie polega na zorganizowaniu dwudniowego design sprintu mającego na celu zaprojektowanie kampanii dla lokalnych NGO. Uczestnikami będą mieszkańcy subregionu wałbrzyskiego m.in. przedstawiciele NGO, marketingowcy, PRowcy, graficy, videomakerzy, copywriterzy, projektanci, zarówno specjaliści jak i osoby rozpoczynające swoją ścieżkę zawodową we wspomnianych dziedzinach. Wsparcie otrzymają 4 podmioty NGO.

    Podczas pierwszej fazy eventu uczestnicy będą generować pomysły wykorzystując metodologię design thinking. W drugiej fazie opracują materiały marketingowe. Zwieńczeniem projektu będzie prezentacja opracowanych kampanii przed jury i wybór oraz nagrodzenie najlepszych prac.

    Szlaki i smaki Dolnego Śląska - senioralny przepiśnik po regionie - obszar merytoryczny: turystyka

    Projekt wpisujące się w nurt turystki kulinarnej, kulturowej i społecznej, łączy przeszłość z przyszłością, odkrywa ślady wielu kultur i smaków Dolnego Śląska. Jesienią odbędą się 4 wyprawy edukacyjne po malowniczych zakątkach, do których trafić należy ze względu na ich znaczenie dla naszej dolnośląskiej tożsamości, na niesamowite walory przyrodnicze i kulturowe, a do których trafić niełatwo, szczególnie Seniorom, bo często leżą poza głównymi szlakami.

    Towarzyszyć nam będą „lokalsi”, przewodnicy oraz aktywni seniorzy z regionu, którzy poprowadzą nas swoimi ścieżkami, z dumą prezentując magiczne zakątki, by nas w nich rozkochać. Urzeczywistnimy też powiedzenie „przez żołądek do serca”, kosztując „śląskiego nieba” i placka z kruszonką, karpia, lokalnych serów i potraw z dyni czy pierników. Podczas warsztatów upieczemy chleb i ugotujemy zupę z lebiody. A po jesiennym zwiedzaniu przygotujemy „Przepiśnik”, w którym zawrzemy osobiste przepisy na zachwycanie się miejscem, w którym żyjemy - informują pomysłodawcy projektu. 

    Zapacy - nasz przepis na aktywność! - obszar merytoryczny: sport

    Chcesz obudzić w dziecku sportową pasję, która buduje poczucie własnej wartości? Nasz projekt obejmie nowy cykl zajęć z elementami zapasów, które prowadzone będą w Boguszowie-Gorcach i Pieszycach! W ramach rekrutacji odbędzie się efektowny pokaz sprawności podczas pikniku na świeżym powietrzu, a zajęcia zwieńczone zostaną turniejem.

    W ramach projektu zorganizujemy w Boguszowie-Gorcach cykl warsztatów z różnych dziedzin – m.in. psychologii sportu czy dietetyki sportowej. A może szukasz miejsca, gdzie można się zmęczyć? Nasz projekt to także systematyczne treningi obwodowe typu crossfit dla wszystkich chętnych dorosłych – zwłaszcza kobiet - z Boguszowa-Gorc i okolic. Warto dodać, że zapasy to dyscyplina olimpijska – jedna z najlepszych dyscyplin ogólnorozwojowych. Zapasy idealnie kształtują nie tylko ciało, ale i umysł – uczą odporności na stres, wytrwałości w dążeniu do celu, odwagi do podejmowania wyzwań i radzenia sobie z porażkami informują pomysłodawcy projektu. 

    BWA Masters - Mistrzostwa Break Dance - obszar merytoryczny: sport

    "BWA Masters - Mistrzostwa Break Dance", widowiskowa impreza taneczna z udziałem najlepszych tancerzy break dance z Polski i świata, w tym min. z takich krajów jak: Wenezuela, Stany Zjednoczone, Japonia, Brazylia, Ukraina, Czechy, Niemcy oraz Łotwa. Już w październiku Bielawa ma szansę po raz kolejny stać się się wizytówką całego Dolnego Śląska, goszcząc największe zawody tego typu w województwie, a także jedne z największych w całym kraju.

    W programie imprezy rywalizacja sportowa na najwyższym poziomie, zapewniająca niesamowite widowisko dla mieszkańców całego Dolnego Śląska, a także konfrontacje tancerzy młodego pokolenia z lokalnych społeczności województwa dolnośląskiego. Podczas wydarzenia nie zabraknie również animacji i atrakcji dla wszystkich przybyłych widzów. Dołącz do nas oddając swój głos i stań się częścią tego niesamowitego tanecznego wydarzenia!

    Budżet Obywatelski Dolnego Śląska: Jak głosować?

    Każdy mieszkaniec może wziąć udział w głosowaniu, mając prawo zagłosować tylko raz. Aby prawidłowo oddać głos należy podać: imię, nazwisko, miejscowość zamieszkania oraz kod pocztowy. W celu weryfikacji głosu należy wprowadzić numer telefonu komórkowego w odpowiednie pole.

    Na podany numer telefonu zostanie wysłany SMS z kodem weryfikacyjnym, który trzeba wpisać po wyborze projektów do głosowania. Jeden numer telefonu może być użyty do weryfikacji maksymalnie jednego głosu.

    Głosowanie potrwa do 28 czerwca do godz. 12:00. Wyniki poznamy do 10 lipca. Głosować można TUTAJ

    reklama
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    reklama
    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy
    reklama
    reklama