Reklama

Bezpieczne żniwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bezpieczne żniwa - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nadchodzą żniwa, czyli czas intensywnych prac w polu. Warto zadbać o to, aby zbieranie plonów podczas żniw przebiegło nie tylko sprawnie, ale przede wszystkim bezpiecznie.

Sporo zagrożeń niosą za sobą nie tylko zajęcia na polu, ale też transport, czy składowanie plonów. Przed przystąpieniem do pracy należy koniecznie sprawdzić maszyny rolnicze, a przede wszystkim stan osłon na ruchomych częściach maszyn m.in. na wałach przegubowo-teleskopowych. Bardzo ważna jest codzienna obsługa maszyn, usuwanie plew, kurzu, szczególnie z obudowy łożysk i wałów – ograniczy to ryzyko wystąpienia pożaru. Podczas prac przy żniwach należy również pamiętać, że wszystkie naprawy usterek, czy uszkodzeń powinny odbywać się przy wyłączonym napędzie maszyn. Ostrożność należy też zachować podczas transportu, zarówno ludzi, jak i ładunków. Niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach, tj. na przyczepach załadowanych sianem, bądź słomą - grozi to ich upadkiem, a nawet najechaniem. Bezpieczeństwo w rolnictwie podczas żniw, to nie tylko zwracanie uwagi na stan maszyn, czy urządzeń, ale też dbanie o własne samopoczucie. Pośpiech i zmęczenie utrudniają koncentrację i mogą przyczyniać się do popełniania błędów. Dlatego też, podczas pracy, należy robić przerwy na regenerację sił i zawsze mieć pod ręką zapas wody, zwłaszcza podczas upałów. Podczas żniwnych prac, osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo, są dzieci. Pracujący w polu rodzice powinni zawsze pamiętać, aby w stacyjce pojazdu nie pozostawiać kluczyków. Dziecko przebywające w kabinie ciągnika bez problemu może go uruchomić. Najważniejszą zasadą jest jednak, aby przed każdym uruchomieniem i przejazdem maszyny sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się ludzie. Pozwoli to uniknąć przypadków najechania na osoby odpoczywające w cieniu sprzętu rolniczego i pod przyczepami. Nie pozwalajmy wykonywać dzieciom niebezpiecznych prac polowych i nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych. /opracowano w PT KRUS w Wałbrzychu w oparciu o materiały prewencyjne Kasy dostępne na stronie internetowej: www.krus.gov.pl /

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy