Od czwartku, 14 marca, w życie wchodzi nowelizacja przepisów Kodeksu karnego, które pozwalają na konfiskatę samochodów pijanym kierowcom.
Z konfiskatą samochodu muszą się liczyć kierujący mającym we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Auta będą mogli stracić również te osoby, które po spożyciu alkoholu spowodują wypadek - od 0,5 do 1 promila, powyżej tej wartości konfiskata będzie obowiązkowa. Co ważne przepisy dotyczą prowadzących pojazdy mechaniczne a to oznacza, że konfiskacie podlegać będą: motocykle, samochody, ciągniki, kombajny.
Szansa na tanie pojazdy
W przypadku zatrzymania kierowcy z odpowiednio wysokim stężeniem alkoholu we krwi policja zatrzyma jego pojazd na siedem dni. Przez ten czas ma zapaść decyzja prokuratora o zabezpieczeniu pojazdu mechanicznego po czym sąd wyda wyrok o jego przepadku na rzecz Skarbu Państwa.W sytuacji, kiedy samochód nie jest własnością kierowcy jest w leasingu lub wynajmie długoterminowym kierowca może zostać obciążony karą finansową równą wartości pojazdu, którym kierował w chwili popełnienia przestępstwa. Wycena pojazdu będzie średnią rynkową danego modelu i rocznika. Skonfiskowane pojazdy mają trafiać na licytacje.
Cena wywoławcza na pierwszej licytacji ma wynosić 75% wartości pojazdu ustalonej przez rzeczoznawcę. W przypadku braku nabywcy, cena wywoławcza na drugiej licytacji wyniesie tylko 50% wartości pojazdu
Kolejny bat na pijanych kierowców
Obecnie za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu - od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi, grozi mandat w wysokości co najmniej 2500 zł. Za stężenie powyżej 0,5 promila kierowcy mogą zapłacić od 5 do 60 tys. zł. W obu przypadkach otrzymuje się też 15 punktów karnych.Zdaniem komendanta Komisariatu Policji w Nowej Rudzie mł. insp. Arkadiusza Michalskiego nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo na drogach, bowiem problem nietrzeźwych kierowców na naszych drogach jest bardzo duży, a samo karanie czy wysokość mandatów nie rozwiąże problemu.
Na pewno będzie to świetny oręż do walki z nietrzeźwymi kierowcami, aczkolwiek to nowe przepisy, które od jutra będziemy wdrażać i czas pokaże, jak to będzie funkcjonować na co dzień
– mówi Michalski.
Policjant nie chce jeszcze mówić, czy to pomoże w walce z nietrzeźwymi kierowcami, bowiem już obowiązujące bardzo rygorystyczne przepisy nie wpłynęły w żadnym wypadku na zmniejszenie ilości pijanych kierowców na naszych drogach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.