Reklama

70 lat z aparatem w ręku

Opublikowano: sob, 17 paź 2020 08:00
Autor:

70 lat z aparatem w ręku - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ludwik Pikuła w jubileuszowym roku 2000 obchodził dwie ważne rocznice: 70-lecie urodzin i 50-lecie pracy zawodowej.

Jako młody człowiek po ukończeniu szkoły fotograficznej w Gorzowie Wielkopolskim i czteroletniej praktyce zawodowej przyjechał do Lądka – Zdroju w 1954 r. (66 lat temu) i już nierozerwalnie związał się z naszym miastem, wykonując przez cały czas usługi fotograficzne. W 1961 r. otrzymał dyplom mistrzowski wydany przez Izbę Rzemieślniczą we Wrocławiu. Fotografowanie Ludwika Pikuły łączyło i łączy nadal cechy rzetelnego warsztatu pracy z zamiłowaniem i pasją do tego zawodu. Jako członek Klubu Fotografii Artystycznej przy Izbie Rzemieślniczej we Wrocławiu (lata 1971- 1985) był organizatorem wielu wystaw fotograficznych krajowych i zagranicznych, zorganizował również kilkanaście plenerów fotograficznych dla fotografów z Dolnego Śląska i przyjaciół z Czechosłowacji. Przez okres 10 lat pełnił funkcję prezesa Klubu FOTO-DIA działającego przy Oddziale PTTK Bialskim w Lądku-Zdroju. Zamiłowanie do krajoznawstwa sprawiło, że Ludwik Pikuła od 1956 r. jest członkiem PTTK, posiada uprawnienia przewodnika sudeckiego, przewodnika po Jaskini Niedźwiedziej i po Hucie Szkła Kryształowego „Violetta” w Stroniu Śląskim. Takie połączenie zainteresowań – fotografia i turystyka zaowocowała wieloma wspaniałymi ujęciami krajobrazów sudeckich. Fotografie te często stanowią jedyny dokument minionego czasu, są świadectwem zmian zachodzących w naszym środowisku, zarówno przyrodniczym, jak i w świecie materialnym, kształtowanym przez człowieka. Należy wspomnieć, że Ludwik Pikuła w 2001 r. w uznaniu wieloletnich zasług w dokumentowaniu historii i dorobku kulturowego naszego miasta otrzymał tytuł  Honorowego Obywatela Lądka – Zdroju. Został też odznaczony  Medalem za zasługi dla Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Lądek-Zdrój, jaki oglądamy na wystawie to fotografie przedstawiające historię jednego z najstarszych kurortów europejskich z lat 1962-1980. Sięgając po archiwalne dokumenty i przedstawienia miasta z minionych wieków, często zapominamy, że również na naszych oczach zachodzą zmiany. Fotografie Ludwika Pikuły przywołują domy, które już nie istnieją, ulice, którymi być może dawniej się przechadzaliśmy a które zniknęły już z map. Być może taki obraz Lądka jeszcze część mieszkańców ma w swojej pamięci, lecz dla większości młodych ludzi obejrzenie tych fotografii będzie stanowiło cenne uzasadnienie wiedzy o swoim mieście i zmianach w nim zachodzących.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy