reklama

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Instytut Pamięci Narodowej

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Zdjęcie główne

foto Instytut Pamięci Narodowej

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDziś - 1 marca - obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta poświęcona jest upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski.
Reklama lokalna
reklama

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na początku 2011 roku. Już tego samego roku po raz pierwszy doszło do jego obchodów. Celem tego święta jest pamięć o żołnierzach, którzy walczyli w antykomunistycznym i niepodległościowym podziemiu, jako wyraz wdzięczności za ich świadectwa męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej oraz przywiązania do tradycji patriotycznych.  

"Żołnierze wyklęci", zwani także "Żołnierzami niezłomnymi" to nazwa żołnierzy tworzących powojenną konspirację niepodległościową. Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.

W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, w 1945 r., działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów z czego 20 tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych.

Ostatni "leśny" żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak "Laluś" zginął w walce w 1963 roku. Propaganda władzy komunistycznej w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej określała żołnierzy podziemia mianem zaplutych karłów reakcji. Żołnierze podziemia antykomunistycznego za swoje działania skazywani byli na śmierć, wieloletnie więzienie lub pobyt w obozach. Niektórych sądzono w procesach pokazowych, jak rotmistrza Witolda Pileckiego.

Według szacunków historyków, do połowy lat 50-tych przez konspirację antykomunistyczną przeszło ponad 250 tysięcy ludzi. Z tej liczby zginęło około 50 tysięcy, w tym 5 tysięcy osób skazano na karę śmierci. Wśród ofiar byli m.in.  rotmistrz Witold Pilecki, generał August Fieldorf "Nil", Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój”, rotmistrz Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" czy Danuta Siedzikówna "Inka".

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama