Kudowa-Zdrój. W czwartek, 2 marca, około godz. 1:30 straż otrzymała informację o pożarze sadzy w przewodzie kominowym. Na miejscu pracowali strażacy z JRG Kłodzko oraz strażacy ochotnicy z OSP Kudowa-Zdrój i OSP Kudowa-Czermna.
Po dotarciu na miejsce i rozpoznaniu, okazało się że pali się sadza we wkładzie kominowym. Strażacy przy pomocy kuli oraz szczotki, udrożnili komin z drabiny mechanicznej. Po zakończeniu działań wszystkie pomieszczenia zostały sprawdzone czujnikiem wielogazowym pod względem obecności tlenku węgla (CO)
- informują strażacy z OSP Kudowa-Zdrój.
Pożar sadzy w kominie. Co zrobić, by sadza nie zapłonęła?
Około 13 tysięcy pożarów kominów każdego roku odnotowuje się w Polsce. Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel - zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia - mistrza kominiarskiego.Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy. Przepisy przeciwpożarowe nakazują obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.
W budynkach mieszkalnych obowiązuje minimalna częstotliwość czyszczeń:
- przewody od palenisk opalanych paliwem stałym - co 3 miesiące,
- przewody od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym - co 6 miesięcy,
- przewody wentylacyjne - 1 raz w roku.
Kliknij TUTAJ i przeczytaj rozmowę z dowódcą jednostki ratowniczo-gaśniczej w Nowej Rudzie, który mówi o tym, czym palić, czym nie palić, żeby nie doszło u nas do pożaru sadzy w kominie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.