Reklama

Katarzynki ze Ścinawki Górnej zwyciężyły w prezentacjach zespołów ludowych

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W skansenie w Pstrążnej w ubiegłą niedzielę odbyły się XVI Prezentacje Zespołów Ludowych Ziem Pogranicznych „Róża Kłodzka”.

W XVI Prezentacje Zespołów Ludowych Ziem Pogranicznych „Róża Kłodzka” wzięło udział 13 zespołów: Zespół Pieśni Cyraneczki z Gorzanowa, Ludowy Zespół Śpiewaczy Waliszowianie z Nowego Waliszowa, Agawa z Kudowy - Zdroju, Woliborzanki z Woliborza, Zespół Ludowy Katarzynki ze Ścinawki Górnej, Wilczanie z Wilkanowa, Chór Sołtysów z Gminy Kłodzko, Górnianki z Jaszkowej Górnej, Słowianki z Bierkowic, Zespół Jaskier z Ołdrzychowic Kłodzkich, Tarnawiczanki ze Starego Waliszowa, Zespół Tłumaczowianie z Tłumaczowa, Kumy z Krosnowic.

Imprezę otworzyli: Monika Wielichowska - Poseł na Sejm RP, Małgorzata Kanecka - Członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego oraz Marek Biernacki - dyrektor Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Zdroju, jako gospodarz skansenu oraz w imieniu Anety Potocznej - Burmistrz Kudowy-Zdroju.

Występy oceniało jury w składzie:

  • Przewodnicząca Komisji - Małgorzata Kanecka - Nieetatowy Członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego,
  • Wiceprzewodniczący Komisji - Henryk Dumin - Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze,
  • Monika Wielichowska - Poseł na Sejm RP,
  • Anita Piszko - Radna Powiatu Kłodzkiego,
  • Justyna Wieruchowska - Kudowskie Centrum Kultury i Sportu,
  • Marta Derejczyk - Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu,
  • Tadeusz Dymek - przedstawiciel laureata XV Prezentacji Zespołów Ludowych Ziem Pogranicznych „Róża Kłodzka", zespołu „Siekiereczki" ze Starego Gierałtowa.
Jednak zanim wystąpiły ludowe zespoły z ziemi kłodzkiej, zatańczyły dzieci z Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Kudowie-Zdroju, które być może będą kontynuować muzyczne tradycje swoich dziadków.

Zwycięzcami tegorocznej edycji przeglądu zostały Katarzynki ze Ścinawki Górnej, które nie pierwszy raz zajmują wysokie miejsce w konkursie, drugą nagrodę wyśpiewał zespół Tarnawiczanki ze Starego Waliszowa, którego członkowie przygotowali inscenizację utworu mówiącego o ciężkiej pracy żniwiarzy, trzecie miejsce zajęły Słowianki z Bierkowic.

Wyróżnienie za najwierniejszy strój regionalny otrzymali Waliszowianie z Nowego Waliszowa, a publiczność najliczniej zagłosowała na kudowski zespół Agawa.

Jak powiedział prowadzący imprezę Marek Mazurkiewicz, większość ludowych piosenek traktuje o miłości, mamy więc nadzieję, że i miłość do ludowej tradycji przodków będzie trwała na ziemi kłodzkiej jeszcze długie lata.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy