reklama
reklama

Dialog ponad hejt. Trwa 11. edycja Festiwalu Góry Literatury

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaTrwa 11. edycja Festiwalu Góry Literatury – wyjątkowego spotkania z literaturą, rozmową i refleksją nad tym, co dzieje się wokół nas. Tegoroczne hasło przewodnie, „Manipulacja, dezinformacja, hejt”, wybrzmiewa szczególnie mocno, ale obok niego pojawiają się też ważne słowa o nadziei i potrzebie dialogu. Festiwal, organizowany przez Fundację Olgi Tokarczuk, jest już na półmetku, ale to dopiero początek emocji. Przed uczestnikami jeszcze wiele spotkań z pisarkami i pisarzami, aktorskie czytania, warsztaty i koncerty.
reklama

Festiwal Góry Literatury. W tym roku wydarzenia odbywają się aż w ponad 20 lokalizacjach Ziemi Kłodzkiej, Aglomeracji Wałbrzyskiej i Kotliny Dzierżoniowskiej. W bogatym programie znalazło się blisko 160 wydarzeń – spotkań autorskich, debat, warsztatów, koncertów, wystaw, pokazów filmowych i działań społecznych z udziałem ponad 200 zaproszonych gości.

W poszukiwaniu prawdy

Tegoroczna edycja festiwalu wyraźnie odwołuje się do refleksji Olgi Tokarczuk, która podczas ceremonii nadania jej doktoratu honoris causa Sorbony, pytała o rolę fikcji literackiej w czasach fake newsów, dezinformacji i manipulacji. W odpowiedzi organizatorzy postanowili przyjrzeć się zjawiskom takim jak hejt, dezinformacja i nienawiść z wielu perspektyw – filozoficznej, literackiej, społecznej czy edukacyjnej.

reklama

Na festiwalu wystąpili już m.in. Jurek Owsiak, Małgorzata Omilanowska, Tadeusz Gadacz, Magdalena Środa, Adam Wajrak, Dorota Sumińska, a także Anda Rottenberg. Goście wielokrotnie podkreślali znaczenie dialogu – także w sytuacjach, gdy się nie zgadzamy. Jak powiedział Mikołaj Grynberg: Jeśli przestaniemy ze sobą rozmawiać, to będzie koniec.

Literatura w centrum

Nie zabrakło również spotkań z wybitnymi twórcami literatury. Publiczność miała okazję posłuchać rozmów o książkach Joanny Bator, Magdaleny Grzebałkowskiej, Georgiego Gospodinowa, Ewy Winnickiej, Renaty Lis, Sylwii Chutnikczy wspomnianego Mikołaja Grynberga.

reklama

W ramach cyklu głośnych lektur fragmenty Ziemi obiecanej Reymonta czytali Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn, a opowiadanie Próba generalna Olgi Tokarczuk zaprezentowali Marek Kondrat, Andrzej Seweryn i Maciej Stuhr. Wciąż przed nami lektura powieści Dom dla Doma tragicznie zmarłej ukraińskiej pisarki Wiktorii Ameliny, którą przeczyta Maja Ostaszewska.

Sztuka bez granic

Tegoroczna edycja to także wyjątkowa wystawa „Po deszczu” prezentowana w różnych punktach Dolnego Śląska. Kuratorowana przez Jagę Hupało i Annę Klimczak, wystawa zaprasza do refleksji nad światem – lokalnym i globalnym – poprzez prace kilkudziesięciu artystek i artystów.

reklama

W programie znalazł się również cykl „Literatura bez granic” z udziałem czeskich twórców, prezentacje mniej znanej literatury polskiej oraz poetyckie pasmo, w którym udział biorą m.in. Anna Janko, Antonina Tosiek, Bianka Rolando i Dariusz Sośnicki.

Edukacja, młodzież i muzyka

Równolegle trwa Latający Uniwersytet Ludowy oraz pasmo dla młodszych uczestników – Małe Góry Literatury. Dzieci i młodzież wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez Karolinę Kuszlewicz, Edwina Bendyka, Jakuba Gałęzowskiego, Krzysztofa Łapińskiego, Agatę Romaniuk czy Malwinę Hajduk. O przyrodzie opowie jak zawsze niezastąpiony Adam Wajrak.

reklama

Każdy dzień zakończy się koncertem. Na scenie pojawią się m.in. Artur Andrus, Zespół Reprezentacyjny, Pidżama Porno, Łona | Konieczny | Krupa, a także supergrupa Hołdys / Waglewski / Karimski Orchestra.

A już w piątek, 11 lipca, na żywo z Zamku Sarny na antenie TVP Info zostanie nadany program „Kwiatki polskie”, prowadzony przez Katarzynę Kasię i Grzegorza Markowskiego.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo