REKLAMA

Kłodzko: Rozpoczyna się sezon grzewczy - bądźmy ostrożni

Kłodzko: Zaczyna się sezon grzewczy. Sprawdziłeś już swoją instalację?

Fot. Państwowa Straż Pożarna / gov.pl

Kłodzko: Okres jesienno-zimowy to czas zwiększonej ilości zaczadzeń i pożarów kominów, dlatego w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców przypominamy, aby przed rozpoczęciem sezonu grzewczego starannie zadbać o właściwy stan przewodów kominowych i urządzeń grzewczych.

Kłodzko. Prezes Krajowej Izby Kominiarzy wydał komunikat do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego 2021/2022.

W Komunikacie można przeczytać o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych. Kominy, instalację dymową, spalinową, a także wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniu, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.

<<Kłodzko: Pożar sadzy w kominie - jak możesz temu zapobiec?>>

Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel - zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia - mistrza kominiarskiego. Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy. Przepisy przeciwpożarowe nakazują obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

W budynkach mieszkalnych obowiązuje minimalna częstotliwość czyszczeń:

  • przewody od palenisk opalanych paliwem stałym - co 3 miesiące,
  • przewody od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym - co 6 miesięcy,
  • przewody wentylacyjne - 1 raz w roku.

Przeczytaj również:

<<Kłodzko: Groził policjantom, teraz zdemolował areszt>>

<<Kłodzko: Ratownicy medyczni protestują, ale pracują>>

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Kłodzko: Rozpoczyna się sezon grzewczy - bądźmy ostrożni

Fot. Schronisko Sowa

Ruszyła internetowa zbiórka, a dzierżawca schroniska ujawnia, kto i za co żąda od niego ponad 70 tys. zł

Fot. Zaginieni Policja

Widziałeś mężczyznę? Poinformuj policję, gdzie może przebywać.

Fot. FB/Łukasz Czech

Dziś otwarto oficjalnie zbiornik przeciwpowodziowy w Roztoce, w gminie Międzylesie.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×