REKLAMA

Dolny Śląsk stawia na branżę kosmiczną

Trwa wyścig o podbój kosmosu. Od niedawna uczestniczą w nim także polskie firmy i naukowcy.

Dzięki świetnie wykształconej kadrze akademickiej, a także dobrym relacjom między uczelniami i samorządem województwa, stolica Dolnego Śląska stała się jednym z trzech najważniejszych ośrodków branży kosmicznej w Polsce.

Wydział Promocji Gospodarczej i Inwestycyjnej urzędu marszałkowskiego pomógł najlepszym dolnośląskim firmom z tej branży zaprezentować swoją ofertę na prestiżowych targach. Mowa o odbywającym się od 3 do 6 września Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach – jednej z trzech największych imprez targowych branży obronnej w Europie.

- To organizowane od 26 lat targi dla wystawców związanych z obronnością. Dzięki wsparciu samorządu województwa dolnośląskie firmy z branży aerospace będą miały okazję zaprezentować się wśród przedstawicieli wojska, służb i instytucji związanych z obronnością kraju. Sektor AEROSPACE czerpie z doświadczeń branż skupionych w ramach dolnośląskich Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji: mobilność przestrzenna i technologie informacyjno-komunikacyjne – wyjaśnia Marcin Gwóźdź, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Dolnośląskie firmy zajmują się zarówno tworzeniem urządzeń latających, jak i podzespołów, z których korzystają później inni producenci. Z efektów pracy naszych przedsiębiorców korzystają między innymi producenci satelitów czy systemów optycznych wykorzystywanych później do prowadzenia specjalistycznych badań i obserwacji.

Jednym z najciekawszych elementów tegorocznej edycji targów będzie wystawa narodowa USA, której gościem honorowym będzie płk Alfred Merrill Worden – amerykański astronauta, oficer US Air Force, a także uczestnik misji Apollo 15. Z tego względu wiele uwagi podczas imprezy poświęcone zostanie branży kosmicznej. Dlatego właśnie wydarzeniem zainteresowały się dolnośląskie firmy działające w obszarze aerospace, a wśród nich Scanway, BZBUAS, Thorium Space, Komes, Neotechnik czy ekoskal.

W ubiegłym roku, w ramach projektu „Promocja gospodarcza Województwa Dolnośląskiego na rynkach krajowych i międzynarodowych”, Wydział Promocji Gospodarczej i Inwestycyjnej zorganizował udział  firm z Dolnego Śląska w targach: CeBIT w Hanowerze, IFA w Berlinie i CIFIT w Xiamen, gdzie na regionalnych stoiskach zostały przedstawione ich oferty biznesowe.

− Wyjazd na targi był bardzo owocny! Zdobyliśmy partnera strategicznego, który będzie produkował nam podzespoły w Chinach, zostaliśmy zaproszeni na międzynarodową konferencję ARDUPILOT’a. Na konferencji dowiedzieliśmy się dokładnie, jakie oczekiwania ma chiński rząd wobec rozwoju rolnictwa oraz nawiązaliśmy współpracę z chińskimi firmami dystrybucyjnymi. Wszystkie te kontakty i spotkania pozwolą jeszcze bardziej przygotować nasz produkt, aby spełniał oczekiwania naszych klientów i był dostępny dla każdego – mówił na temat udziału w targach CIFIT prezes zarządu BZB UAS Kacper Budnik.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (6): Dolny Śląsk stawia na branżę kosmiczną

Obrazek użytkownika Pichał
 • Pichał
 • 13-09-2019

To tak jak Burmistrz Piszko. Na ulicy słychać, że to co się dzieje w wydziałach to istny kosmos. Ktoś coś? Mówią, że doświadczeni pracownicy odchodzą do innej pracy nawet za niższą kasę byle być dalej od tego cyrku, czy to prawda?
Obrazek użytkownika Rob
 • Rob
 • 13-09-2019

A Kubica to dalej będzie jeździł w Wiliamsie? A może w ogóle wypadnie z F1? Dlaczego portal nic o tym nie pisze? Dlaczego tu nie ma, do kurły nędzy, działu sportowego z prawdziwego zdarzenia?
Obrazek użytkownika Bruno The Questionable
 • Bruno The Quest...
 • 13-09-2019

Czym był biały proszek na motorówce Staraka? Co się stało z dziewczyną, która z nim płynęła? Na różnych forach można przeczytać, że już nie żyje? Dlaczego portal się tym nie zajmuje?
Obrazek użytkownika Nobody's perfect
 • Nobody's perfect
 • 13-09-2019

Co się stało z Magdą K.?
Obrazek użytkownika Michael Colt
 • Michael Colt
 • 13-09-2019

Jedynym który odszedł to Michal vel pluj .Ten człowiek żyje tylko by niszczyc wszystkich bez skrupułów bo on ich niema .Zamiast zajmowac się pracą to szukał haków na kokegow i kolezanki .On nie zaśnie jak kogos nie skrzywdził .Pijanstwo buta wobec petenta i mania nieomylności i brak zwyklego ludzkiego sumienia .Ten czlowiek niezna słów dziękuję i przepraszam .Dzisiaj mu pomagasz a on już na ciebie szuka haka i idzie do kościoła z różańcem w ręku ? Przykre ale ten człowiek jest niebezpieczny dla otoczenia i samego siebie .Dzisiaj popiera szulera jutro go będzie niszczył .On powinien sie leczyc w odosobnieniu by nikogo nie krzywdzil .Tak był po naszej stronie ale szybko dal się poznac jako chodzace zło i nienawisc .Widocznie z szu czuje sie jak ryba w wodzie bo razem maja tą samą chorobę manię wyzszosci i narcyzm.
Obrazek użytkownika Danio
 • Danio
 • 08-10-2019

Neumann rzyga Tczewem a ja mam uwierzyć że wy lubicie Kłodzko??

fot. KPP Kłodzko

3 promile alkoholu w organizmie miał 33- latek, który kierując rowerem stwarzał zagrożenie na drodze dla innych uczestników ruchu drogowego. Wczoraj popołudniu (poniedziałek, 25 maja) na terenie gminy Kłodzko funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który kierował rowerem. Jego zachowanie wskazywało, że jest w stanie nietrzeźwości. Po przebadaniu policjanci stwierdzili, że mężczyzna ma 3 promile alkoholu w organizmie. Za ten czyn grozi kara aresztu albo grzywny. Policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek.

fot. internet

Szczególnie potrzebne są grupy: O Rh-, O Rh+, A Rh-, A Rh+, B Rh-

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×