REKLAMA

Potrzebne osocze ozdrowieńców

foto: Internet

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do osób, które pokonały koronawirusa. Ich osocze może uratować chorych w ciężkim stanie.

Osocze ozdrowieńców nie działa na zasadzie szczepionki. Nie każdy zakażony pacjent, który trafi do szpitala i ma np. objawy średnio ostre będzie leczony osoczem. Tylko w stosunku do osób z ciężkim przebiegiem choroby podejmowane są próby leczenia osoczem ozdrowieńców i innymi dodatkowymi lekami antywirusowymi. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu osocze jest pobierane, mrożone i pozostaje do dyspozycji konsultanta krajowego. - Mogą się do nas zgłaszać osoby, które minimum 14 dni temu zakończyły leczenie, mają zrobione badania i oznaczony poziom przeciwciał. Procedura jest dwuetapowa. Pierwszy etap to kwalifi kacja danego pacjenta przez lekarza prowadzącego, a drugi etap to już ten nasz standardowy w krwiodawstwie - mówi Joanna Ziejło-Augun z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. - Nie każdy dawca, który przechorował i ma bardzo duży poziom przeciwciał może tę krew oddać, bo ze względu na różne inne czynniki może zostać odrzucony - zaznacza Augun. Gdy ozdrowieniec zgodzi się oddać osocze, nie musi spełniać jakiś szczególnych wymogów. - Lokalowo nie musimy się jakoś dodatkowo przygotowywać, bo pobór osocza to standardowa procedura. Osocze może być i jest pobierane w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Najlepiej wcześniej do nas zadzwonić, porozmawiać na ten temat i się umówić. Prosimy o połączenie z dyrektorem ds medycznych i on prowadzi cały wywiad. Osocze jest u nas pobierane, mrożone i ono zostaje do dyspozycji konsultanta krajowego - tłumaczy Ziejło-Augun. Oznacza to, że jeśli w danym miejscu w Polsce, nawet na Pomorzu, ktoś będzie zgodny z pobranym osoczem, to wówczas jest ono tam zawożone.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Potrzebne osocze ozdrowieńców

Fot. Gmina Kłodzko

W ramach konkursu Odnowa Dolnośląskiej Wsi gmina Kłodzko otrzymała dofinansowanie na wyposażenie Biblioteki Publicznej w Wojborzu oraz zagospodarowanie skweru przed budynkiem, poprawiające warunki życia i aktywizujące mieszkańców. Całkowita wartość projektu wynosi 60 tys. zł z czego połowa to dofinansowanie.

fot. Internet

Ponad promil alkoholu w organizmie miał mężczyzna, który kierował samochodem osobowym w Stroniu Śląskim

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×