REKLAMA

Ponad milion dla Wambierzyc

foto: wambierzyce.pl/sanktuarium

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje na zabytki. Ponad milion złotych trafi do Wambierzyc.

Dokładnie milion 350 tys. zł. Tyle przeznaczył minister dla XVIII wiecznej wambierzyckiej bazyliki. Pieniądze będą wykorzystane na rekonstrukcję tynków wraz z pracami konserwatorskimi kamieniarki części środkowej wschodniej elewacji. Będzie to VII etap prac przy remoncie tej elewacji.
Wambierzycką bazylikę wybudowano w latach 1715-1723. Zabytkiem stała się w 1950 r. Wybudowana została w miejscu drewnianej kaplicy z 1263 r. Do świątyni dumnie górującej nad rynkiem prowadzi 57 schodów o symbolicznym znaczeniu. 9-liczba chórów anielskich, 33 - wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania, 15-wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa. Jest miejscem, do którego przybywają pielgrzymi i turyści z całego świata, a same Wambierzyce określane są mianem Dolnośląskiej Jerozolimy. Tu znajduje się kalwaria z ok. 100 kapliczkami i 12 bramami, a nazwy okolicznych wzgórz i potoków nawiązują do tematyki biblijnej. W 1936 r. papież Pius XI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. 17 sierpnia 1980 r. kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji figurki Matki Bożej nadając jej tytuł Wambierzyckiej Królowej Rodzin.
To już jest zrobione
Przez szereg ostatnich lat w bazylice przeprowadzono liczne prace remontowe: 2016 r., II etap remontu elewacji 2015 r., I etap remontu elewacji 2014 r., remont czternastu stacji słupowych drogi krzyżowej na kalwarii wraz z wykonaniem nowych malowideł 2012 r., remont schodów wejściowych do bazyliki od Placu Koronacyjnego 2012 r., remont kalwarii – mury oporowe 2012 r., remont krużganków II etap 2011 r., remont krużganków I etap 2008/2009 r., generalny remont schodów.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Ponad milion dla Wambierzyc

Wybory parlamentarne 2019 nadchodzą wielkimi krokami. Już 13 października Polacy pójdą do urn. To doskonała okazja, by zostać członkiem komisji wyborczej. Trwa nabór kandydatów. Jakie warunki trzeba spełnić i ile można zarobić?

Trwa wyścig o podbój kosmosu. Od niedawna uczestniczą w nim także polskie firmy i naukowcy.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×