REKLAMA

Nie mają nic do zarzucenia

Starosta obszernie skomentował nasz ubiegłotygodniowy artykuł o tragedii, do jakiej doszło w Regionalnej Szkole Turystycznej

Szanowny Panie Redaktorze

Pański artykuł, który ukazał się w GK nr 338 dotyczący tragicznego wydarzenia, które miało miejsce w Regionalnej Szkole Turystycznej w Polanicy-Zdroju we wrześniu 2015 roku, zawiera nieścisłości, których nie mogę pozostawić bez komentarza. Stawia on również pod znakiem zapytania rzetelność dziennikarską, gdyż formułując swoje osądy nie zwrócił się Pan o wyjaśnienia czy komentarz ani do Dyrekcji szkoły, ani do mnie. Nie umniejszając dramatu, który opisuje artykuł, trzeba wziąć pod uwagę jeszcze kilka faktów.

Po pierwsze, uczennica, której sprawa dotyczy jest osobą pełnoletnią. Tak więc sprawowanie nad nią opieki zarówno w szkole jak i w internacie jest z punktu widzenia prawnego mocno ograniczone. Opiekun pełniący w internacie dyżur tego tragicznego dnia dochował należytej staranności i nie dopuścił się żadnych zaniedbań. Zachowane zostały procedury i zasady regulaminu. Nieprawdziwa jest informacja o tym, że dziewczyna była nieprzytomna w chwili jej znalezienia. Do przyjazdu pogotowia dyżurujący nauczyciel przez cały czas, przy uchylonych drzwiach do toalety, w której przebywała dziewczyna, utrzymywał z nią kontakt, podtrzymując rozmowę, wypytując o to, co się dzieje i jak się czuje. Dziewczyna przez cały ten czas nie pozwalała nauczycielowi wejść do toalety. Po drugie, tragedia wydarzyła się 23 września, czyli na samym początku roku szkolnego. Dziewczyna wróciła do szkoły po wakacjach i nie było żadnych symptomów, że dzieje się z nią coś niepokojącego. Skoro do ostatniej chwili nie wiedziała o tym ani rodzina ani koleżanki, oskarżanie szkoły o brak odpowiedniego nadzoru jest co najmniej krzywdzący. Po trzecie – natychmiast po tragedii szkoła podjęła kroki, żeby zminimalizować skutki tej tragedii. Uczen- nica, jej najbliższe koleżanki i wszyscy uczniowie szkoły zostali objęci opieką psychologiczną, a całe grono pedagogiczne przeszło dodatkowe szkolenia w zakresie sposobu postępowania w tak trudnych sprawach i pomocy podopiecznym w radzeniu sobie z tą sytuacją. Po czwarte – w październiku 2015 roku odbyła się w szkole kontrola merytoryczna z kuratorium, która wykazała, że postępowanie kadry było właściwe i nikt nie dopuścił się naruszenia żadnych procedur. Również w toczącym się postępowaniu szkoła w prawnym rozumieniu nie jest stroną. I na koniec – dopóki w polskim prawie obowiązuje domniemanie niewinności, dopóki nie poznamy wyników badań sądowo-psychiatrycznych oskarżonej i dopóki nie zostanie ona ewentualnie skazana prawomocnym wyrokiem najwłaściwszym wydaje się, żeby szkoła wspomagała tę młodą osobę i pozwoliła jej kontynuować naukę, a nie podejmowała decyzje, które mogą okazać się krzywdzące. Natomiast w kontekście tych wydarzeń z pozostałymi uczniami należy oczywiście pracować nad tym, żeby nigdy więcej do takich zdarzeń nie dochodziło. Wykażmy się empatią w obliczu tej tragedii, bo takie sytuacje mogą wynikać ze strachu, z chwilowej niepoczytalności czy choroby albo wielu innych powodów, które trudno sobie wyobrazić. I nieodpowiedzialne ferowanie medialnych wyroków może czasem prowadzić do jeszcze większych tragedii, więc ze względu na koszty społeczne postarajmy się tego uniknąć.

Maciej Awiżeń Starosta Kłodzki

 

 

Artykuły powiązane

Do tragedii doszło na ulicy Wolności w Szczytnej. Wychodek, w którym znaleziono zwłoki, to mniejszy z widocznych na zdjęciu budynków. /fot. P.Ziemacki

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (5): Nie mają nic do zarzucenia

Obrazek użytkownika Polaniczanin
  • Polaniczanin
  • 25-03-2016

Jak zwykle redakcja GK zrobiła sobie sensację z tego nieszczęścia. Dla tej gazety czytelność tego brukowca jest ważniejsza niż zwykłe CZŁOWIECZEŃSTWO. Udowodnili to już w niejednym artykule. Rzetelność dziennikarstwa tego redaktora jest porażająca. Z błotem zmiesza każdego dla dochodu (czytelności). Brak słów.
Obrazek użytkownika bigard
  • bigard
  • 29-03-2016

Dopóki starostą będzie MA nic nie będzie wyjaśnione!
Obrazek użytkownika 2016
  • 2016
  • 29-03-2016

To dlatego w tym sprzątaniu pomagają mu radni, którzy w zeszłej kadencji robili ten syf? 1 rok to dla średnio zdolnej i zdrowej sprzątaczki to aż nadto. Sprawność Pana Piszki jest porażająca.
Obrazek użytkownika Ale ?
  • Ale ?
  • 29-03-2016

Czy te oczy mogą kłamać ?
Obrazek użytkownika ogólnie
  • ogólnie
  • 06-04-2016

do starosty Jest Pan nieudolnym menadżerem ale dobrym autopromotorem.

Zdjęcie zostało wykonane o godz. 18.03 przed Schroniskiem na Szczelińcu - kilka osób relaksuje się, podziwia widoki, spokój, cisza…

Park Narodowy Gór Stołowych informuje, że w związku z ekstremalnie wzmożonym ruchem turystycznym w godzinach szczytu (godz. 10-15) może nastąpić krótkotrwała przerwa w sprzedaży biletów na trasę turystyczną na Szczelińcu Wielkim.

Policjanci z powiatu kłodzkiego w piątek, 7 sierpnia w godz. 6.00 – 22.00 na drogach powiatu kłodzkiego przeprowadzą wzmożone działania kontrolne pod kryptonimem „Prędkość". Działania mają na celu ograniczenie liczby wypadków drogowych oraz zminimalizowanie skutków tych zdarzeń. Działania będą odbywały się równolegle na drogach przebiegających przez teren województwa dolnośląskiego.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×