REKLAMA

Potrzebny psi park

Czy w mieście powstanie ogrodzony i zalegalizowany wybieg dla psów? O to zabiegają właściciele czworonogów. Napisali petycję w tej sprawie.

Psi park to zagrodzony spory wybieg dla psiaków, z przeszkodami i urządzeniami do zabawy dla czworonogów, a także z ławeczkami dla opiekunów i z podwójnym wyjściem, które zapobiega ucieczce zwierząt.

Po co to komu?

Psy w Kłodzku nie mają miejsca, aby bezpiecznie pobiegać i zaspokoić potrzeby gatunkowe. Według prawa nie powinny być puszczane luzem. Tymczasem jest to dla czworonogów bardzo ważne. Na wybiegu dla psów zwierzęta czują się swobodnie, nie są ograniczone smyczą, mogą zacieśniać więzy społeczne (tak, dla psów to też ważne), mają możliwość zabawy w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku.

Jest petycja

- W imieniu właścicieli psów, ich sympatyków, jak i przeciwników, zwracamy się z petycją o utworzenie w Kłodzku ogrodzonego i zalegalizowanego wybiegu (lub wybiegów) dla psów, ponieważ jest to jedyne miejsce, gdzie bez ryzyka i konsekwencji możemy wypuścić psa bez smyczy i kagańca - czytamy w petycji mieszkańców. - Ponadto powstanie wybiegów dla psów przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w mieście i zmniejszenia agresji wśród psów. Kolejna korzyść to możliwość organizacji różnego typu szkoleń, spotkań i zawodów dla czworonogów i ich opiekunów. Warto dodać, że dzięki swobodnemu bieganiu bez smyczy psy zaspokajają swoje naturalne potrzeby ruchu i kontaktów z innymi psami. Jeśli jest dostępny w mieście ogrodzony wybieg, mogą robić to bez ryzyka ucieczki czy wpadnięcia pod samochód i bez stresowania tych przechodniów, którzy mogliby obawiać się biegających luzem psów (nawet tych najbardziej przyjaznych).

Nie musi być drogo

Jak zauważają autorzy petycji, miejsce przyjazne psom nie jest inwestycją, która wymagałaby znacznych nakładów finansowych. W naszym kraju funkcjonuje kilka firm, które oferują kompleksowe rozwiązania w tej dziedzinie, ale wcale nie trzeba skomplikowanego projektu. - Wiele osób korzystających z psich wybiegów jest zdania, że kolorowe projekty bogate w dedykowaną infrastrukturę nie wpływają na zwiększenie komfortu korzystania z tego typu obiektów. Często najprostsze, a zarazem najtańsze rozwiązania okazują się w zupełności spełniać oczekiwania, nie generując przy tym wysokich kosztów utrzymania - piszą autorzy petycji. - Ważne jest, aby psi park był terenem przestronnym (zaleca się aby obszar nie był mniejszy niż 1500 m kw.), posiadał miejsca zacienione, ogrodzenie z podwójnym wejściem uniemożliwiającym psom ucieczkę oraz kosze na śmieci. Mile widziane są altanki z ławkami, na których mogą usiąść opiekunowie, stoły biwakowe oraz przeszkody dla psów, jak na przykład betonowa rura pełniąca rolę tunelu, pień drzewa, wkopane w ziemię opony czy wiszące łańcuchy. W Polsce powstaje coraz więcej psich parków i wybiegów. Mamy nadzieję, że Kłodzko dołączy do miast, w których są już otwarte.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (3): Potrzebny psi park

Obrazek użytkownika Michael Colt
  • Michael Colt
  • 23-11-2019

Panie Burmistrzu, myślę, że trzeba utworzyć taki park! I należy pobierać symboliczną opłatę od właściciela, na utrzymanie tekiego parku!
Obrazek użytkownika msi
  • msi
  • 23-11-2019

Z podatków za czworonogi:) A jestem ciekawa ile Kłodczan płaci z tego tytułu podatki
Obrazek użytkownika msi
  • msi
  • 23-11-2019

Z podatków za czworonogi:) A jestem ciekawa ile Kłodczan płaci z tego tytułu podatki

fot. KPP Kłodzko

Mężczyzna pod nieobecności właścicieli włamał się do pomieszczeń gospodarczych budynku

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich gminy do 20 tys. mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja wyborcza, otrzymają wóz strażacki. Do wygrania będzie 49 pojazdów.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×