REKLAMA

Z PIT -ów dla samorządów

foto: pixabay.com

Od 490 tys. zł w podlaskich Przytułach do ponad 6 mld w Warszawie – tak według prognoz Ministerstwa Finansów ukształtują się przyszłoroczne dochody gmin i miast z udziału w podatku PIT. Z naszych podatków dochodowych wpłynie w 2020 roku do samorządowych kas blisko 55 mld zł. Ile wezmą nasze gminy?

Najwyższe  dochody  z  podatku  od  osób  fizycznych wśród niemal 2,5 tys. polskich  miast i gmin osiągnie w przyszłym roku  Warszawa. Według prognoz resortu finansów stołeczny budżet zasili z tytułu podatku  PIT kwota 6 mld 328 mln zł. Nasze gminy  o takiej kasie mogą tylko pomarzyć. Według szacunków MF dostaną w przyszłym  roku od 24 do 1 mln z Samorządowcy  nie  są  zadowoleni.  Krytycznie odnoszą się do zamian, jakie rząd  wprowadził do naszych podatków. Przykładem takich działań były tegoroczne reformy podatkowe - zerowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia, zmniejszenie stawki PIT  w pierwsze grupie podatkowej z 18 do 17  proc. oraz dwukrotny wzrost kosztów uzyskania przychodów.Według Związku Miast  Polskich,  zmiany  te  uszczuplą  budżety  samorządów o ponad 7 mld zł. Nie stanie  się to jednak od razu, bo udział samorządów w PIT liczony jest z dwuletnim opóźnieniem - na 2020 r. brane są pod uwagę  kwoty z 2018 r. Dlatego skutki zmian, które  weszły w życie w drugiej połowie tego roku,  samorządy odczują dopiero w roku 2021. Podatek dochodowy jest podatkiem osobistym, co oznacza, że podatnikiem jest  każda osoba fizyczna osiągająca dochód.  Podatek ten stanowi dochód budżetu państwa, samorządy mają w nim swój udział  - gminy na poziomie 38,16 proc.

Tyle nasze gminy dostaną w 2020 roku z dodatku PIT (według szacunków Ministerstwa Finansów) Kłodzko - 24 mln 543 tys. zł Nowa Ruda - 18 mln 34 tys. zł Bystrzyca kł. - 12 mln 991 tys. zł Kłodzko (gmina) - 12 mln 84 tys. zł Nowa Ruda (gmina) - 7 mln 940 tys. zł Polanica-Zdrój - 6 mln 684 tys. zł Kudowa-Zdrój - 6 mln 627 tys. zł Radków - 5 mln 948 tys. zł Lądek-Zdrój - 5 mln 760 tys. zł Szczytna - 5 mln 44 tys. zł Stronie Śl. - 4 mln 680 tys. zł Międzylesie - 4 mln 180 tys. zł Duszniki-Zdrój - 4 mln 51 tys. zł Lewin - 1 mln 26 tys. zł

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Z PIT -ów dla samorządów

Fot. Redakcja

Stronie Śląskie: Pożar Okrąglaka na ulicy hutniczej. Zobacz film z miejsca zdarzenia.

Powiat Kłodzki: Podsumowujemy najważniejsze informacje o szczepieniach. Ile osób z Powiatu Kłodzkiego udało się zaszczepić do połowy stycznia? Sprawdź dane.

Polanica-Zdrój: Funkcjonariusze policji ścigali młodego mężczyznę, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×