REKLAMA

Z PIT -ów dla samorządów

foto: pixabay.com

Od 490 tys. zł w podlaskich Przytułach do ponad 6 mld w Warszawie – tak według prognoz Ministerstwa Finansów ukształtują się przyszłoroczne dochody gmin i miast z udziału w podatku PIT. Z naszych podatków dochodowych wpłynie w 2020 roku do samorządowych kas blisko 55 mld zł. Ile wezmą nasze gminy?

Najwyższe  dochody  z  podatku  od  osób  fizycznych wśród niemal 2,5 tys. polskich  miast i gmin osiągnie w przyszłym roku  Warszawa. Według prognoz resortu finansów stołeczny budżet zasili z tytułu podatku  PIT kwota 6 mld 328 mln zł. Nasze gminy  o takiej kasie mogą tylko pomarzyć. Według szacunków MF dostaną w przyszłym  roku od 24 do 1 mln z Samorządowcy  nie  są  zadowoleni.  Krytycznie odnoszą się do zamian, jakie rząd  wprowadził do naszych podatków. Przykładem takich działań były tegoroczne reformy podatkowe - zerowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia, zmniejszenie stawki PIT  w pierwsze grupie podatkowej z 18 do 17  proc. oraz dwukrotny wzrost kosztów uzyskania przychodów.Według Związku Miast  Polskich,  zmiany  te  uszczuplą  budżety  samorządów o ponad 7 mld zł. Nie stanie  się to jednak od razu, bo udział samorządów w PIT liczony jest z dwuletnim opóźnieniem - na 2020 r. brane są pod uwagę  kwoty z 2018 r. Dlatego skutki zmian, które  weszły w życie w drugiej połowie tego roku,  samorządy odczują dopiero w roku 2021. Podatek dochodowy jest podatkiem osobistym, co oznacza, że podatnikiem jest  każda osoba fizyczna osiągająca dochód.  Podatek ten stanowi dochód budżetu państwa, samorządy mają w nim swój udział  - gminy na poziomie 38,16 proc.

Tyle nasze gminy dostaną w 2020 roku z dodatku PIT (według szacunków Ministerstwa Finansów) Kłodzko - 24 mln 543 tys. zł Nowa Ruda - 18 mln 34 tys. zł Bystrzyca kł. - 12 mln 991 tys. zł Kłodzko (gmina) - 12 mln 84 tys. zł Nowa Ruda (gmina) - 7 mln 940 tys. zł Polanica-Zdrój - 6 mln 684 tys. zł Kudowa-Zdrój - 6 mln 627 tys. zł Radków - 5 mln 948 tys. zł Lądek-Zdrój - 5 mln 760 tys. zł Szczytna - 5 mln 44 tys. zł Stronie Śl. - 4 mln 680 tys. zł Międzylesie - 4 mln 180 tys. zł Duszniki-Zdrój - 4 mln 51 tys. zł Lewin - 1 mln 26 tys. zł

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Z PIT -ów dla samorządów

Policjanci z powiatu kłodzkiego w piątek, 7 sierpnia w godz. 6.00 – 22.00 na drogach powiatu kłodzkiego przeprowadzą wzmożone działania kontrolne pod kryptonimem „Prędkość". Działania mają na celu ograniczenie liczby wypadków drogowych oraz zminimalizowanie skutków tych zdarzeń. Działania będą odbywały się równolegle na drogach przebiegających przez teren województwa dolnośląskiego.

Fot. Gazeta Kłodzka

Autobusy kłodzkiego PKS-u stanęły 21 marca. Wstrzymano wtedy wszystkie kursy.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×