REKLAMA

Były wiceburmistrz winny

Po 15 miesiącach zapadł wyrok. Sąd skazał byłego wiceburmistrza Kłodzka na karę grzywny. Taki sam werdykt usłyszał przedsiębiorca budowlany, który zasiadał obok byłego samorządowca na ławie oskarżonych.

Obaj mężczyźni zostali skazani na grzywny, po 5 tys. zł każdy. Wyrok jest nieprawomocny. Skazani odwołają się od niego. Podczas rozprawy nie przyznali się do stawianych im zarzutów. Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu oskarżyła Stanisława P. wykonawcę remontu wieży kościoła w Szalejowie Dolnym oraz Henryka U., pełniącego funkcję inspektora nadzoru budowlanego (były wiceburmistrz Kłodzka) o poświadczenie nieprawdy w grudniu 2013 roku w dokumentach związanych z remontem wieży kościoła w Szalejowie Dolnym: kosztorysie powykonawczym, co do zakresu wykonanych prac remontowych; protokole końcowego odbioru robót, co do jakości wykonanych prac. - Ponadto Henrykowi U. zarzucono poświadczenie nieprawdy w protokole odbioru końcowego remontu wieży kościoła, w którym podano zawyżoną wartość wykonanych robót – wyjaśnia Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. - Poświadczające nieprawdę dokumenty zostały przedłożone w celu uzyskania wypłaty pieniędzy przez samorząd województwa dolnośląskiego w ramach programu Odnowa i Rozwój Wsi – dodaje. Proces sądowy w ruszył pod koniec lipca ubiegłego roku. Oskarżeni nie przyznali się do winy. Podczas prokuratorskiego śledztwa zeznali, że wszystkie zmiany jeśli chodzi o zakres robót były uzgadnianie z księdzem i konserwatorem zabytków, a duchowny miał świadomość zmian przy remoncie, także tego, że tynki wieży nie będą skuwane.

Proboszcz miał rację

Pod koniec 2016 r. Krzysztof Trybulec, ówczesny proboszcz parafii w Szalejowie Górnym, zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Poinformował śledczych o nieprawidłowościach przy remoncie XVI-wiecznego kościoła. Biskup Ignacy Dec kilka razy nakłaniał proboszcza do wycofania zawiadomienia. Ten jednak postawił się kościelnemu hierarsze i okazało się, że chyba miał rację. Wałbrzyska prokuratura najpierw przedstawiła zarzuty dwóm mężczyznom za przestępstwa, których dopuścili się w 2013 roku przy remoncie kościoła, a na początku ubiegłego roku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Stanisławowi P., wykonawcy remontu wieży kościoła w Szalejowie Dolnym oraz Henrykowi U., pełniącemu funkcję inspektora nadzoru budowlanego (były wiceburmistrz Kłodzka). Oskarżyła obu mężczyzna o poświadczenie nieprawdy w kosztorysie powykonawczym, co do zakresu wykonanych prac remontowych oraz protokole końcowego odbioru robót, co do jakości wykonanych prac. W 2016 roku proboszcz Trybulec, decyzją biskupa został wysłany na emeryturę.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Były wiceburmistrz winny

fot. KPP Kłodzko

Mężczyzna pod nieobecności właścicieli włamał się do pomieszczeń gospodarczych budynku

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich gminy do 20 tys. mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja wyborcza, otrzymają wóz strażacki. Do wygrania będzie 49 pojazdów.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×