Reklama

Zostań ratownikiem GOPR

Opublikowano:
Autor:

Zostań ratownikiem GOPR - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości <p>Jeśli kochasz góry, umiesz jeździć na nartach, chcesz pożytecznie spędzić czas pomagając innym wstąp do ochotniczej służby ratowniczej w strukturach Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR</p>

Kandydat starający się o przyjęcie do służby ochotniczej musi mieć ukończone 18 lat oraz legitymować się minimum średnim wykształceniem. Górna granica wieku to 40 lat, która w wyjątkowych sytuacjach może zostać zmieniona przez Komisję Szkolenia Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR (wymagane jest pisemne podanie wraz z umotywowaniem). 

Aby zostać przyjętym w szeregi kandydatów na ratowników Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR należy:

Przedłożyć następujące dokumenty i oświadczenia:

Wypełniony kwestionariusz osobowy (do pobrania tutaj)

Pisemne podanie w formie listu motywacyjnego

Jedną fotografię

 Dokumenty można złożyć w wybrany sposób:

 

Osobiście w Wałbrzychu w st. centralnej GOPR gr Wałbrzysko-Kłodzkiej

Wysłać pocztą na adres: Grupa Regiona GOPR Grupa Wałbrzysko Kłodzka, ul Poznańska 6, 58-303 Wałbrzych

Wysłać skan dokumentów na adres walbrzyska@gopr.pl (orginały należy przedłożyć najpóźniej w dzień egzaminu)

Zdać pozytywnie egzamin, który odbywa się w lutym/marcu każdego roku i obejmuje: 

Część praktyczną:

Jazda na nartach

Wyjście piesze z Międzygórza do schroniska „Pod Śnieżnikiem” w czasie 30 min + wiek

Przejście wieczorne skiturowe/piesze z elementami nawigacji

Część teoretyczną:

Test z topografii gór z obszaru działania Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR

Rozmowy z kandydatami

 

UWAGA!  W 2018 weryfikacja kandydatów odbędzie będzie w dniach 17 i 18 marca w Ośrodku Narciarskim Czarna Góra oraz Międzygórzu. 

 

 

Start egzaminu: 17.03.2018 godz 9.30 przy dyżurce GOPR na ośrodku narciarskim Czarna Góra.

Zakończenie egzaminu: 18.03.2017, godziny popołudniowe

 

> 17.03.2018 (sobota)

 

Część I 

Praktyczna jazda na nartach w terenie przygotowanym (wybrane elementy z programu PZN). Jazda na nartach w terenie nie przygotowanym.

 

Część II 

Przejazd z ośrodka Czarna Góra do dyżurki GOPR Miedzygórze (będzie czas i warunki do przebrania się, sprzęt skiturowy zostanie wywieziony z dyżurki do schroniska przez GOPR)

Marsz pieszy z dyżurki GOPR Międzygórze do Schroniska na hali pod Śnieżnikiem (limit minimum-30 minut + wiek, limit może zostać zmieniony ze względu na warunki w górach)

 

Część III 

Test z wiedzy o górach, topografii oraz historii GOPR.

 

Część IV 

Nocne wyjście skiturowe połączone z jazdą terenową w lesie.

 

> 18.03.2018 (niedziela)

 

Część V 

Zejście do dyżurki GOPR Miedzygórze na godzinę 10.00

Rozmowa kwalifikacyjna oraz egzamin z topografii W-K GOPR

Ogłoszenie wyników egzaminu.

 

Wymagany sprzęt:

- na egzamin należy wyposażyć się w kask, gogle, 2 komplety nart (zjazdowe oraz skiturowe z fokami lub co najmniej skiturowe). Osoby nie posiadające nart skiturowych mogą wypożyczyć je w wypożyczalniach Czarna Góra oraz Międzygórze. Dodatkowo należy zabrać plecak z możliwością troczenia nart, czołówkę, (na siktury może być kask skiturowy), kompas, mapę terenu działania, ubiór odpowiedni do intensywnego działania w górach zimą tzn kilka warstw odzieży „na cebulkę” (poza ośrodkiem narciarskim nie polecamy ocieplanych kurtek i spodni narciarskich) buty do chodzenia w głębokim śniegu, kilka par rękawiczek, termos, batony, czekolada. 

 

Ważne:

- na egzamin należy stawić się minimum 15 minut przed rozpoczęciem.

- należy dysponować środkami finansowymi na pokrycie kosztów karnetów za wyciągi, nocleg i wyżywienie w schronisku na hali pod Śnieżnikiem oraz środkiem transportu aby przemieścić się z ośrodka Czarna Góra do Dyżurki w Międzygórzu.

- rezerwacja noclegu i wyżywienia we własnym zakresie.

 

UWAGA !!! Egzamin ma na celu zweryfikowanie wysokiego poziomu uczestników. Przystąpienie do egzaminu równa się z oświadczeniem o posiadaniu wymaganych umiejętności co najmniej w stopniu podstawowym i odbywa się na własną odpowiedzialność osoby przystępującej do weryfikacji. Egzamin prowadzony będzie na ośrodku narciarskim oraz w górach zarówno w dzień jak i w nocy bez względu na warunki atmosferyczne. GOPR nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne wypadki i ich następstwa. Ubezpieczenie OC NNW we własnym zakresie uczestników.

 

Po pomyślnym zdaniu egzaminu dokumenty kandydata rozpatrywane są przez Zarząd Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR, a o decyzji kandydat powiadamiany jest pisemnie.

 

Staż kandydacki trwa minimum dwa lata, podczas którego trzeba wypracować statutowe 120 godzin społecznych rocznie pełniąc dyżury w stacjach ratunkowych oraz przejść obowiązkowe specjalistyczne szkolenie medyczne. Podczas stażu kandydaci mają również do wykonania szereg zadań dodatkowych związanych ze służbą górską. Po ich zaliczeniu kandydat kierowany jest na kurs podstawowy I-go stopnia ratownictwa górskiego. Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia oraz na postawie okresu stażu Zarząd Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR podejmuje decyzję o włączeniu kandydata do grona ratowników grupy. Uroczystość mianowania odbywa się w Dniu Ratownika.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy