reklama
reklama

Zero współczucia dla pijanych kierowców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay / ilustracyjne

Zero współczucia dla pijanych kierowców - Zdjęcie główne

foto pixabay / ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościProblem pijanych kierowców to jedna z najpoważniejszych kwestii związanych z bezpieczeństwem na drogach. Według policyjnych statystyk w poprzednim roku zatrzymano ponad 95 tysięcy pijanych kierowców.
reklama

Pijany kierowca stanowi bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla swojego życia, ale przede wszystkim dla życia i zdrowia innych użytkowników drogi – kierowców, pasażerów, pieszych i rowerzystów. Statystyki pokazują, że pijani kierowcy są odpowiedzialni za liczne wypadki o poważnych skutkach, a ich zachowanie prowadzi często do tragedii rodzinnych i osobistych dramatów. 

W 2023 roku kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu spowodowali 1 600 wypadków drogowych, co stanowiło 7,6% wszystkich zdarzeń tego typu. W wyniku tych wypadków zginęło 251 osób, a 1 741 osób odniosło obrażenia.

reklama

Świadome łamanie prawa

Kierowca, który wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu, jest świadomy swoich działań. Prawo jednoznacznie mówi o zakazie prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu, a mimo to wiele osób ryzykuje. To nie jest kwestia przypadku czy błędu – to decyzja, która pokazuje brak odpowiedzialności oraz szacunku dla życia i zdrowia innych.

Społeczne przyzwolenie na "lekki" alkohol

Problem tkwi również w społeczeństwie, które wykazuje dość duże przyzwolenie na spożycie "małych ilości" alkoholu przed prowadzeniem pojazdu. Mity na temat "jednego piwa" czy "małej lampki wina" są powszechne, a wielu kierowców bagatelizuje wpływ alkoholu na reakcję, koncentrację i zdolność oceny sytuacji na drodze. 

reklama

Piłeś? Nie jedź 

Wpływ alkoholu na zdolność prowadzenia pojazdu przedstawia poniższe zestawienie, opracowane na podstawie danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:

  • 0,1 promila – rozproszenie uwagi
  • 0,2 promila – wydłużony czas reakcji i spostrzegania
  • 0,3 promila – lekkie zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, trudności z oceną kształtów w oddali oraz błędne postrzeganie zmian oświetlenia
  • 0,4 promila – spowolniona reakcja na bodźce, zmniejszona sprawność motoryczna, wydłużony czas adaptacji do zmieniających się warunków oświetleniowych i pogodowych
  • 0,5 promila – nieprawidłowa ocena sytuacji drogowej i odległości, pogorszenie ostrości widzenia, nadmierna pobudliwość
  • 0,6 promila – przecenianie własnych możliwości, utrata kontroli nad zachowaniem, znaczne obniżenie koncentracji
  • 0,8 promila – osłabienie mięśni znacząco obniżające zdolność do prowadzenia pojazdu
  • 1–2 promile – zaburzenia koordynacji mięśniowej, spadek sprawności intelektualnej, chwiejność emocjonalna
  • 2–3 promile – silna senność, stopniowa utrata kontroli nad zachowaniem
  • 3–4 promile – spadek ciśnienia krwi, pogorszenie funkcji życiowych, ryzyko utraty przytomności
  • 4 promile i więcej – zagrożenie śpiączką, zatrzymaniem akcji serca i śmiercią.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama