reklama
reklama

Zaszłaś w Ciąże? Nie pij alkoholu!

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPolanica Zdrój. Dla większości kobiet zaprzestanie zażywania używek podczas ciąży jest rzeczą oczywistą. Niezależnie na jakim etapie rozwoju, płód jest narażony na dysfunkcje rozwojowe związane z piciem alkoholu bądź paleniem papierosów, z czego nie wszystkie Panie zdają sobie sprawę.
reklama

W środę, 11 września w Teatrze Zdrojowym zostało zorgaznizowane spotkanie, które celem jst uświadomienie, nie tylko kobiet, jak niebezpieczne jest picie alkoholu w trakcie ciąży. FAS (alkoholowy zespół płodowy) oraz FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych) to schorzenia nieuleczalne, do którego doprowadzić może już najmniejsza ilość alkoholu. Podczas prezentacji Michał Winiarz dosadnie przedstawił wpływ picia procentów podczas ciąży na przyszłe życie człowieka. Niezależnie, czy mówimy o piwie, winie, wódce, etc. – każdy rodzaj i ilość alkoholu może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu człowieka.

Alkohol jest legalnym narkotykiem

reklama

Choć wiele osób pewnie złapie się za głowę i nie zgodzi z tą tezą, prawda mówi sama za siebie. Alkohol jest psychotropowym środkiem depresyjnym wpływającym na ośrodkowy układ nerwowy. Oznacza to, że alkohol ma wpływ na funkcje poznawcze, emocje i percepcję oraz w pełni odpowiada cechom przypisywanym innym substancjom narkotycznym. Jak pisze Jolanta Terlikowska w artykule dla kampanii „Ciąża Bez Alkoholu”:

Pod wpływem alkoholu zdarza nam się robić rzeczy, których nigdy nie zrobilibyśmy na trzeźwo. Alkohol wpływa na środkowy układ nerwowy wywołując zmiany nastroju, myślenia, postrzegania, oceny sytuacji i zachowań. Jednak w kontekście ciąży inna właściwość napojów alkoholowych jest bardziej niebezpieczna. Alkohol etylowy i pochodne z jego rozkładu są toksyczne dla naszego organizmu i niszczą struktury białka.

reklama

Dwa filmy

Po prezentacji na temat FAS i FASD, publiczność zostały przedstawione dwa filmy. Pierwszy z nich to amerykański dokument „Wieczne Dziecko”, opowiadający historie matek, które w trakcie ciąży sięgnęły po alkohol. Film dobitnie pokazuje, że nawet najmniejsza ilość alkoholu powoduje opóźnienie w rozwoju intelektualnym oraz psychicznym dziecka i problemy, z którymi musi się mierzyć wraz z dorastaniem.

Bardziej dosadny jest jednak polski dokument „Nikola – historia prawdziwa”. Opowiada on o dziewczynce, której matka upiła się do powyżej 4 promili alkoholu we krwi, po czym zaczęła rodzić. Przez to wszystko Nikola była wcześniakiem, a w momencie przyjścia na świat miała ponad 4.2 promila alkoholu i urodziła się głucha. Film opowiada o trudnościach życia codziennego, które dla zwykłego człowieka nie stanowią żadnego problemu: Przebranie się, rozczesanie włosów czy chodzenie.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama