Reklama

Z PIT -ów dla samorządów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: foto: pixabay.com

Z PIT -ów dla samorządów - Zdjęcie główne

foto foto: pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 490 tys. zł w podlaskich Przytułach do ponad 6 mld w Warszawie – tak według prognoz Ministerstwa Finansów ukształtują się przyszłoroczne dochody gmin i miast z udziału w podatku PIT. Z naszych podatków dochodowych wpłynie w 2020 roku do samorządowych kas blisko 55 mld zł. Ile wezmą nasze gminy?

Najwyższe  dochody  z  podatku  od  osób  fizycznych wśród niemal 2,5 tys. polskich  miast i gmin osiągnie w przyszłym roku  Warszawa. Według prognoz resortu finansów stołeczny budżet zasili z tytułu podatku  PIT kwota 6 mld 328 mln zł. Nasze gminy  o takiej kasie mogą tylko pomarzyć. Według szacunków MF dostaną w przyszłym  roku od 24 do 1 mln z Samorządowcy  nie  są  zadowoleni.  Krytycznie odnoszą się do zamian, jakie rząd  wprowadził do naszych podatków. Przykładem takich działań były tegoroczne reformy podatkowe - zerowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia, zmniejszenie stawki PIT  w pierwsze grupie podatkowej z 18 do 17  proc. oraz dwukrotny wzrost kosztów uzyskania przychodów.Według Związku Miast  Polskich,  zmiany  te  uszczuplą  budżety  samorządów o ponad 7 mld zł. Nie stanie  się to jednak od razu, bo udział samorządów w PIT liczony jest z dwuletnim opóźnieniem - na 2020 r. brane są pod uwagę  kwoty z 2018 r. Dlatego skutki zmian, które  weszły w życie w drugiej połowie tego roku,  samorządy odczują dopiero w roku 2021. Podatek dochodowy jest podatkiem osobistym, co oznacza, że podatnikiem jest  każda osoba fizyczna osiągająca dochód.  Podatek ten stanowi dochód budżetu państwa, samorządy mają w nim swój udział  - gminy na poziomie 38,16 proc. Tyle nasze gminy dostaną w 2020 roku z dodatku PIT (według szacunków Ministerstwa Finansów) Kłodzko - 24 mln 543 tys. zł Nowa Ruda - 18 mln 34 tys. zł Bystrzyca kł. - 12 mln 991 tys. zł Kłodzko (gmina) - 12 mln 84 tys. zł Nowa Ruda (gmina) - 7 mln 940 tys. zł Polanica-Zdrój - 6 mln 684 tys. zł Kudowa-Zdrój - 6 mln 627 tys. zł Radków - 5 mln 948 tys. zł Lądek-Zdrój - 5 mln 760 tys. zł Szczytna - 5 mln 44 tys. zł Stronie Śl. - 4 mln 680 tys. zł Międzylesie - 4 mln 180 tys. zł Duszniki-Zdrój - 4 mln 51 tys. zł Lewin - 1 mln 26 tys. zł

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy