Reklama

Z Czech na kwarantannę

Opublikowano: pt, 27 mar 2020 19:32
Autor:

Z Czech na kwarantannę - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości O sytuacji kudowian, którzy pracują w Czechach i oczekiwaniu na testy w kierunku koronawirusa z Anetą Potoczną, burmistrz Kudowy-Zdroju rozmawia Magdalena Głaz

Od dzisiaj wszyscy, którzy pracują w Czechach po przekroczeniu granicy będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę.

 

- Tak. Do tej pory ci, którzy pracowali w Czechach mogli bez problemów jechać do pracy i wracać do domu w Polsce. Teraz się to zmieniło. Każdy, kto wyjedzie z Polski, musi przejść kwarantannę. Dotyczy to także mieszkańców miast przygranicznych. Już nie ma wyjątków.

Spora grupa kudowian pracuje w Czechach. A w graniczącym z Kudową powiecie nachodzkim jest 13 osób zakażonych.

Niektórzy pracodawcy proponują Polakom mieszkanie w Czechach. Chcą, żeby przeprowadzili się na czas epidemii i pracowali. Co wybiorą Polacy – czy zostaną po tamtej stronie granicy i będą pracować? czy zrezygnują z pracy i wrócą do Polski?

 

Jeżeli wybiorą drugi wariant, czyli zwolnienie z pracy i powrót do Polski, to nie otrzymają zasiłku dla bezrobotnych?

 

Jesteśmy w kontakcie z samorządowcami powiatów przygranicznych i zastanawiamy się nad pismem do wojewody, z pytaniem czy rząd będzie w stanie zapewnić pomoc dla tych ludzi? Najprawdopodobniej osobom, którzy pracowali za granicą nie będzie się należał zasiłek dla bezrobotnych z ZUS. Czy rząd udzieli im wsparcia? O to chcemy zaapelować do wojewody.

 

Pierwszy przypadek koronawirusa pojawił się właśnie w Kudowie. Jak dzisiaj wygląda sytuacja ludzi, którzy zetknęli się z zakażoną kobietą?

 

Pracownicy sanepidu ustalili 75 osób. Kwarantannie poddani są zarówno współpracownicy jak i całe rodziny. Dodatkowo testy przejdą wszyscy pracownicy ośrodka, w którym pracowała zakażona kobieta. Do tej pory jeszcze testy nie zostały wykonane, dlatego będę wysyłać pismo z apelem do sanepidu o jak najszybsze ich wykonanie.

 

Ile osób jest w kwarantannie?

 

W samej Kudowie jest 178 osób w kwarantannie.

Stan ten będzie rósł, bo do Kudowy wracają całe rodziny i będą musiały poddać się obowiązkowej kwarantannie.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.