Reklama

Wynajęta bryka pod lupą śledczych

Opublikowano: śr, 18 mar 2020 18:00
Autor: | Zdjęcie: foto: pixabay.com

Wynajęta bryka pod lupą śledczych - Zdjęcie główne

foto foto: pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radny i były kłodzki poseł zawiadomili prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędującego burmistrza. Prokuratura wszczęła śledztwo. Sprawdzi dwa wątki.

Radny Stanisław Bartczak w sprawie wynajmu przez burmistrza auta należącego do Zakładu Administracji Mieszkaniami Gminnymi interpelował dwa razy. Potem wspólnie z byłym posłem Zygmuntem Jakubczykiem napisał zawiadomienia do prokuratury. Śledczy wszczęli dochodzenia w dwóch sprawach. - Przekroczenia uprawnień przez burmistrza Kłodzka poprzez wykorzystanie zajmowanego stanowiska w celu zawarcia, na korzystnych warunkach finansowych, umowy najmu samochodu osobowego (Ford Mondeo) – pisze w zawiadomieniu o wszczęciu śledztwa prokurator Dorota Musik. Druga sprawa dotyczy niedopełnienia obowiązków służbowych przez prezesa ZAMG-u poprzez zawarcie z Michałem Piszko, na niekorzystnych warunkach, umowy najmu samochodu osobowego. Obie sprawy wynikają z artykułu 231 paragraf 1 kodeksu karnego. Przypomnijmy. Na początku grudnia radny Stanisław Bartczak złożył interpelację w sprawie samochodów służbowych należących do kłodzkiego samorządu o nr rejestracyjnych DKL 1AT5 oraz DKL AN79. Burmistrz Michał Piszko, odpowiadając radnemu opozycyjnemu stwierdził, że obydwa samochody należą do Zakładu Administracji Mieszkaniami Gminnymi (spółka miejska). Piszko precyzyjnie podał koszty związane z użytkowaniem samochodów (zakup paliwa, naprawy, części zamienne, ubezpieczenie). Mało tego zestawił te koszy z kosztami generowanymi przez auta służbowe za czasów burmistrza Bogusława Szpytmy. Dlaczego obszerna, dwustronicowa odpowiedź nie usatysfakcjonowała radnego i od razu napisał kolejną? Chodziło o informację, że burmistrz Piszko wynajmuje (jako osoba prywatna) od podległej mu spółki jeden z samochodów. Burmistrz w odpowiedzi na pierwszą interpelację nie podał, na jakich zasadach i przede wszystkim za ile wynajmuje auto należące do ZAMG-u. W odpowiedzi na drugą interpelację podał wszystkie szczegóły zawartej pomiędzy nim a ZAMG-iem umowy. Wtedy radny i były poseł uznali, że zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa i zawiadomili o tym prokuraturę. - W mojej ocenie umowa została zawarta zgodnie z prawem. Jak tylko prokuratura rozpocznie postępowanie, jestem do jej dyspozycji, mam wszystkie dokumenty - zapowiada burmistrz Kłodzka. Na takich zasadach Michał Piszko wypożyczył na 15 miesięcy auto od ZAMG-u > Przedmiot wypożyczenia – Ford Mondeo rocznik 2009 > Okres wypożyczenia – 2 stycznia 2019 – 31 marca 2020 > Opłata za wypożyczenie (za 15 miesięcy) – 3 tys. 145 zł plus wat płatne w dwóch ratach > Inne koszy – najemca ponosi także koszty eksploatacji i ubezpieczenia auta . Do 3 lat więzienia Artykuł 231 paragraf 1: Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy