reklama

Wodociągi Kłodzkie inwestują

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wodociągi Kłodzkie inwestują - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOczyszczalnia ścieków w Kłodzku przechodzi modernizację. Za 11 milionów złotych udoskonalany jest cały proces oczyszczania, dodawane są nowe urządzenia, całość zaś staje się mniej energochłonna. To pierwsza tak duża inwestycja od czasu powodzi.
Reklama lokalna
reklama

Pytanie: gdzie w Kłodzku znajduje się oczyszczalnia? Pewnie znajdą się osoby, które wskażą obiekt przy ul. Korczaka. Jednak będzie to błędna odpowiedź. Przy ul. Korczaka mieści się stacja pomp, zaś oczyszczalnia mieści się przy ul. Fabrycznej. Warto wiedzieć, że pierwsza przedwojenna oczyszczalnia znajdowała się przy ul. Fortecznej i posiadała jedynie sita na wylocie kolektora do rzeki. Na terenie obecnej oczyszczalni także widać pozostałości dawnych czasów. Znajdują się tutaj obiekty, które – jak mówi zastępca dyrektora ds. technicznych Wodociągów Kłodzkich Leszek Pietkiewicz – były bardzo dobrymi urządzeniami, teraz jednak nie są już wykorzystywane i stanowią raczej zabytek techniki. Ważne inwestycje Modernizowanych jest sporo urządzeń, których nazwy mogą wydawać się abstrakcyjne, jednak pełnią istotną rolę w procesie oczyszczania ścieków. Komora połączeniowa, budynek krat i piaskowania, pompownia główna, dmuchaw i pompownia technologiczna, zbiornik retencyjny wód opadowych, komory osadu czynnego, osadnik wtórny, otwarta komora fermentacji, druga hala suszarnicza – to wszystko urządzenia poddawane przemianom lub powstające. Cały proces oczyszczania najlepiej opisuje prezes Wodociągów Kłodzkich Waldemar Bicz: – Ze zbiornika z piaskiem zawartość nowymi pompami zatapialnymi trafia do zbiornika przechwytującego wody opadowe (wcześniej był tutaj osadnik wstępny), następnie zawartość przepompowywana jest do komory biologicznej wyposażonej w nowe systemy natleniania i odzysku ciepła. W budynku pompowni będą nowe dmuchawy i wirówka do zagęszczania osadu. Pozostające po procesie oczyszczania osady trafiają do hali suszarniczej. Po tym mogą być wykorzystywane chociażby do rekultywacji terenów zielonych lub celów energetycznych. Ile ścieków odprowadzamy? Przez kłodzką oczyszczalnię ścieków przechodzi średnio 6 tysięcy metrów sześciennych ścieków na dobę w okresie – używając branżowego nazewnictwa – suchej pogody (tyle także trwa proces oczyszczania). Oczyszczalnia ma jednak jeszcze spore rezerwy, może przyjąć znacznie większe ilości ścieków. Nie tylko oczyszczalnia Prace przy modernizacji oczyszczalni ścieków zakończą się w połowie roku. Są one częścią większego działania, którego efekty już widać. Podłączono do kanalizacji odległe części ul. Zajęczej, kanalizacja powstała także w ul. Dębowej. – Wzdłuż ulicy znajduje się już instalacja. Teraz tylko należy wykonać przyłącza do nieruchomości – mówi L. Pietkiewicz. – Proszę mieszkańców, aby zgłaszali się w tej kwestii do Wodociągów Kłodzkich

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama