Reklama

Władza na obcasach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Władza na obcasach - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Mikołajkach, podczas VIII Europejskiego Kongresu Samorządów, dyskutowano o zwiększeniu liczy kobiet w samorządzie. Odbył się nawet specjalny dyskusyjny panel „Samorząd na obcasach”.

Panie zauważyły jedno: obecnie tylko 12 % wójtów, burmistrzów, prezydentów to kobiety. Dlaczego? Zdaniem kobiet jedną z przyczyn niskiego udziału kobiet w kierowaniu gminami, wsiami i miastami są stereotypy społeczne.

Według samorządowych kobiet są one bliżej mieszkańców wsi i miast, bo przez lata kupują w tym samym sklepie, na targu, z sympatią zaglądają do wózków z dziećmi i dzięki temu dostrzegają codzienne problemy mieszkańców.

A jak jest u nas? Ile pań stoi na czele miast i gmin? Pod lupę wzięliśmy powiaty: kłodzki, ząbkowicki i świdnicki. Okazuje się, że wszędzie jest lepiej niż średnia krajowa, czyli 12 procent.

  • Powiat kłodzki: na 14 gmin mamy dwie panie burmistrz (Renata Surma w Bystrzycy Kł. i Aneta Potoczna w Kudowie) i dwie wójt (Adrianna Mierzejewska w Nowej Rudzie i Joanna Klimek-Szymanowicz w Lewinie). Procentowy udział kobiet - 28,5%
  • Powiat ząbkowicki: na 7 gmin mamy jedną panią burmistrz (Grażyna Orczyk w Złotym Stoku). Procentowy udział kobiet – 14,3%
  • Powiat świdnicki: na 8 gmin mamy jedną panią prezydent (Beata Moskal-Słaniewska w Świdnicy) i jedną panią wójt (Teresa mazurek w gminie Świdnica). Procentowy udział kobiet - 25%
Przeczytaj również: Smutna historia z happy endem - po naszej publikacji Elisabeth Leonard znalazła rodzinę

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy