reklama

Wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska spotkała się ze starostą kłodzkim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPod koniec ubiegłego tygodnia odbyło się spotkanie wicemarszałka Sejmu RP Monika Wielichowskiej ze starostą kłodzkim Małgorzatą Jędrzejewską - Skrzypczyk oraz radnymi powiatu Jolantą Walkiewicz i Jarosławem Przybyłem.
Reklama lokalna
reklama

Podczas spotkania parlamentarzystki z powiatowymi samorządowcami poruszono dwie kwestie. Pierwsza z nich dotyczyła dyżurów aptek. W ostatnim czasie powiatowi samorządowcy apelują o rozważenie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany regulacji ustawowych w sprawie wyznaczania apteki ogólnodostępnej do podejmowania dyżurów nocnych i świątecznych.  

Nowelizacja Ustawy prawo farmaceutyczne wskazuje, że Zarządy Powiatów wyznaczają apteki rotacyjnie do pełnienia dyżurów nocnych (2 godziny między godziną 19:00 a 23:00) oraz świątecznych (4 godziny między godziną 10:00 a 18:00), które będą finansowane przez NFZ. Wszystkie ponadnormatywne godziny dyżurów obciążałyby znacznie budżety powiatów, ponieważ w 2024 roku refundacja za godzinę dyżuru wynosi 148,47 zł, od lipca 2024 roku 150,50 zł.

Dla przykładu, pod względem wielkości powierzchni powiat kłodzki zajmuje pierwsze miejsce spośród dolnośląskich powiatów, dlatego w ubiegłych latach mieszkańcy powiatu kłodzkiego zabezpieczeni byli w całodobowy dostęp do leków na poziomie czterech obszarów. 

Obecny stan prawny obliguje do wskazania jednej apteki na cały powiat, co znacznie utrudni dostęp mieszkańcom i turystom do leków czy produktów medycznych, a może nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta
– informuje w mediach społecznościowych Monika Wielichowska.

Drugim tematem omawianym podczas spotkania dotyczył pieczy zastępczej, która jest w kryzysie - ogólnopolskim kryzysie. Brakuje rodzin zastępczych, a w Domach Dziecka brakuje miejsc.  

Mówi o tym raport NIK nie jest dobry dla tematu pieczy zastępczej. Dzieci nie mają, gdzie się schronić przed przemocą czy alkoholem. W Polsce dramatycznie brakuje rodzin zastępczych, a zapotrzebowanie jest coraz większe. To problem systemowy, z którym trzeba będzie się zmierzyć.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama