reklama
reklama

W Białej Wodzie zawrzało

Opublikowano:
Autor:

W Białej Wodzie zawrzało - Zdjęcie główne

Przedsiębiorcy wyrazili swoje zaniepokojenie związane z założeniami specustawy. W ich opinii, obecne przepisy są nie tylko niewystarczające..

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPrzedsiębiorcy o specustawie: pomoc jest niewystarczająca. Co na to minister rozwoju i technologii, Krzysztof Paszyk?
reklama

 

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu przyjęta została rządowa specustawa dotycząca powodzi, która obejmuje szeroki zakres działań pomocowych dla obywateli i przedsiębiorców oraz usprawnienia administracji. W ApartHotelu Panorama w Białej Wodzie odbyło się spotkanie przedstawicieli przedsiębiorców z gmin dotkniętych powodzią z politykami i samorządowcami.

Przedsiębiorcy wyrazili swoje zaniepokojenie związane z założeniami specustawy. W ich opinii, obecne przepisy są nie tylko niewystarczające...

- Znamy założenia specustawy, ale jej niedoskonałości budzą w nas prawdziwy niepokój. Dopasowanie naszych biznesów do oferowanej pomocy jest niezwykle trudne. W najbliższych miesiącach firmy nie będą generować zysków, a koszty, które ponosimy, znacznie przewyższają proponowane wsparcie – mówił jeden z lokalnych przedsiębiorców.

reklama

Jednym z kluczowych zarzutów wobec specustawy jest zbyt wąska definicja osoby poszkodowanej, która ogranicza się do osób bezpośrednio dotkniętych powodzią. Zdaniem przedsiębiorców, taka interpretacja nie uwzględnia wszystkich, którzy realnie ponoszą konsekwencje kataklizmu. Trzeba ją rozszerzyć, by obejmowała również przedsiębiorców, którzy, choć nie zostali bezpośrednio zalani, cierpią z powodu przerwania działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy wskazywali też na konieczność szybkiej pomocy krótkoterminowej dla firm, które z dnia na dzień przestały funkcjonować.

- Bez natychmiastowego wsparcia wiele firm nie przetrwa, co może skutkować masowymi zwolnieniami i problemami finansowymi – zaznaczali.

reklama

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Paszyk, po wysłuchaniu uwag, stwierdził, że jest wiele do zrobienia.

- Przyznaję, że obecnie nie mamy rozwiązania dla przedsiębiorców, którzy nie ponieśli bezpośrednich strat. Specustawa stanowi pierwsze wsparcie dla osób, które doświadczyły szkód, ale nie twierdzimy, że to nasze ostatnie działanie – zaznaczył minister Paszczyk.

 

Kluczowe założenia specustawy
> Ministerstwo Obrony Narodowej – jednostki wojskowe mogą świadczyć pomoc medyczną i ratunkową dla ludności cywilnej, a siły zbrojne zyskają większą swobodę poruszania się pojazdami w lasach.
> Ministerstwo Finansów – przedsiębiorcy z terenów dotkniętych powodzią mogą liczyć na zwrot kosztów zakupu kas fiskalnych, a kredytobiorcy, których nieruchomości zostały zniszczone, otrzymają wsparcie finansowe z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców na spłatę rat przez 12 miesięcy.
> Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – funkcjonariusze służb (policja, straż graniczna, PSP) dostaną rekompensaty za nadgodziny, a także możliwość szczepień.
> Ministerstwo Rolnictwa – do 2025 r. rolnicy nie będą musieli płacić za badania chemiczne gleb oraz za brak dokumentacji związanej z realizacją programu azotanowego.
> Ministerstwo Zdrowia – zniesienie obowiązku skierowań na świadczenia psychologiczne oraz możliwość kontynuacji przerwanego pobytu w uzdrowisku.
> Ministerstwo Sportu i Turystyki – zniesienie limitu dofinansowania dla samorządów na usuwanie skutków powodzi, a organizatorzy turystyki mogą ubiegać się o dotacje z Turystycznego Funduszu Pomocowego.
> Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej – wprowadzenie uproszczeń w procedurach związanych z dofinansowaniem projektów dotyczących odbudowy infrastruktury.
> Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – pracownikom socjalnym przysługuje jednorazowy dodatek za pracę w czasie powodzi, a poszkodowani pracownicy mogą skorzystać z urlopu na usuwanie skutków powodzi oraz wnioskować o zmniejszenie czasu pracy.
> Ministerstwo Rozwoju i Technologii – przedsiębiorcy mogą ubiegać się o świadczenie interwencyjne, a samorządy o bezzwrotne wsparcie finansowe na odbudowę mieszkań komunalnych.
> Ministerstwo Cyfryzacji – uproszczono procedury dotyczące odbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej, a na terenach powodziowych wprowadzono możliwość współpracy operatorów sieci komórkowych.
> Ministerstwo Infrastruktury – wprowadzenie dofinansowań na odbudowę dróg, budowli przeciwpowodziowych oraz uproszczenie procedur administracyjnych.
> Ministerstwo Edukacji – uczniowie dotknięci powodzią otrzymają zasiłki losowe, a przedszkola i szkoły na terenach powodziowych będą mogły być remontowane z rezerw subwencji oświatowej.
> Ministerstwo Klimatu i Środowiska – zwiększenie zasiłku powodziowego oraz zmiany w przepisach dotyczących odpadów powodziowych.
> Ministerstwo Sprawiedliwości – sądy powszechne będą mogły realizować sprawy pilne, nawet jeśli dany sąd nie funkcjonuje, oraz rozszerzono zakres bezpłatnej pomocy prawnej.
> Ministerstwo Przemysłu – wsparcie dla terenów objętych powodzią z Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego, w tym w formach bezzwrotnych.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama